Zahlenění dýchacích cest, které se projevuje častým pokašláváním a nepříjemnými pocity v krku a na průduškách, je jedním z významných signálů těla, které upozorňuje, že potřebuje celkově pročistit. Nemocné trápí zvláště ranní kašel. Krátké záchvaty se mohou objevovat také přes den (v zakouřeném prostředí a podobně). Pro snadné uvolnění hlenu je doporučováno hodně pít. Velmi vhodné jsou odvary z bylin, které mají schopnost uvolňovat hlen a léčit příčinu zahlenění. Jak se zbavit zahlenění pomocí léčivek?
Jak se zbavit zahlenění
Cibule
- Obsahové složení cibule je velmi pestré. Najdeme zde především vitamíny řady B (hlavně riboflavin), hodně vitamínu C, silice, cukry, organické kyseliny a další látky. Její používání zvyšuje sekreci trávicích šťáv v žaludku a ve střevech a sekreci žluče. Působí sedativně na nervový systém, dezinfekčně ve střevech, dovede účinně potírat trichomonózy v ženských orgánech, využívá se jí při zahlenění organismu. I v léčitelství se ovšem používá cibule čerstvá, protože sušením poněkud ztrácí na účinnosti. Mezi staré lidové recepty z cibule používané při nachlazení a při kataru horních cest dýchacích patří cibulový sirup – nadrobno nakrájená cibule promíchaná s medem nebo cukrem v poměru 2:1.
Divizna
- Trpí-li někdo zahleněním, chřipkou, angínou, lze doporučit odvar z květů divozny. Divizna obsahují saponiny, které velmi dobře působí na odhlenění.
Podběl
- Všeobecně známé je užívání podbělu při dýchacích potížích. Jeho květy a listy často pomáhají při chorobách dýchacích cest, kromě toho je podběl velmi často v kombinaci s dalšími bylinami využíván v čajích proti kašli. Velmi častým prostředkem proti kašli a jarním angínám je čaj z květů a mladých listů podběle. Stejný účinek má při potížích s nosohltanem, při silném kašli, při velkém zahlenění, při plicních zánětech a horečkách, které tyto dýchací potíže provázejí.
Kopřiva
- Kopřiva dvoudomá je jako léčivka velice vyhledávaná. Čaj pomáhá při kašli, je dobrou prevencí proti chřipkovým onemocněním. Zevně se odvaru používá proti svědivým vyrážkám, kopřivce i proti vypadávání vlasů. Při poruchách prokrvení se přidává do koupelí. Odvar z kořene pomáhá při zahlenění plic, kašli a vodnatelnosti.
Máta
- Máty peprné se široce využívá coby léčivky. Látky máty příznivě působí při nechutenství, křečích, bolestech žaludku, nadýmání i průjmu. A koupele zase při nervových onemocněních, revmatismu i kožních vyrážkách, neboť máta působí i protizánětlivě. Proto také se doporučuje k inhalaci při katarech hrtanu, rýmě a nachlazení vůbec. Pozor, máta není vhodná v těhotenství.
Další byliny pomáhající při zahlenění
- Pažitka má vysoký obsah železa. Příznivě ovlivňuje zahlenění plic a přispívá také k vylučování moči.
- Lipový čaj se doporučuje při kašli, zahlenění, nachlazení, žaludeční a střevní kolice, pro pocení, proti bolestem hlavy, proti revmatismu.
- Odvar ze šalvěje se předepisuje ke kloktání při zánětlivých onemocněních sliznice dutiny ústní a hrtanu, angíně a zahlenění.
- Česnek mimo jiné činí „pravé zázraky“ i v případě zahlenění, bronchitidy, astmatu, nachlazení a chřipky.
- Odvar z osladiče obecného (15-20 g na 400 g vody) se pije při chorobách plicních, zimnici, při zahlenění, chrapotu (s medem nebo v kombinaci s lékořicí), astmatu, zácpě, zánětu průdušek, proti hlístům, pakostnici, při chorobách jater, ledvin, močového měchýře.
- Prášek z kořene puškvorce se i dnes užívá jako zásyp na boláky, vařený v medovině či víně se doporučuje při zahlenění plic, dušnosti, břišních kolikách, k vyčištění jater, při obtížném močení.