Rozhodující vliv na vysoký krevní tlak má životospráva. Včasné odhalení a léčba vysokého krevního tlaku můžou výrazně snížit nebezpečí selhání životně důležitých orgánů.
Příčiny vysokého krevního tlaku
Vysoký krevní tlak, hypertenze, je zvýšení tepenného krevního tlaku nad 140/90 mm Hg (rtuti). Dochází k němu při zmenšeném průtoku cévním řečištěm, kdy při stejném množství krve stoupne tlak a vznikne reálné nebezpečí, že dojde k poškození cévní stěny. Existují dvě příčiny zúžení:
- Zúžení tepenného řečiště, které může způsobit například arterioskleróza (zanášení cév tukovou tkání)
- Spazmy funkční, což znamená, že se cévy stahují a zase uvolňují. Po určitém čase však může dojít k jejich trvalému stažení. Tím se zvýší jejich odpor a v závislosti na něm i krevní tlak. Funkční spazmy jsou zaviněny nervovou regulací stahování cév.
Sekundární a primární hypertenze
Vysoký krevní tlak může být různého původu. Tam, kde jeho příčinu lékaři znají, hovoří o sekundární nebo také symptomatické hypertenzi. Ta se objevuje hlavně u onemocnění ledvin, například u chronického zánětu, nebo u onemocnění arteriosklerózou. Hypertenze však vzniká také při zvýšené funkci nadledvinek a štítné žlázy.
Převážnou většinu onemocnění vysokým krevním tlakem však tvoří případy, kdy příčina není známa. Ta je označována jako primární hypertenze. Pacient je zdráv a přitom trpí vysokým krevním tlakem. Proč vzniká vysoký tlak takzvaně „bez příčiny“, není dosud přesně známo. Mohou se zde uplatňovat například genetické faktory, tedy dědičnost. Velmi důležitý je nervový emoční vliv. Mnoho pacientů (hypertoniků) podle zjištění odborníků trpí neurózou. Není však jasné, proč některé neurózy vedou k trvalému zvýšení krevního tlaku a jiné k jiným orgánovým změnám, například ke vzniku žaludečního vředu.
Jak snížit vysoký krevní tlak
- U každého člověka, u něhož je vysoký krevní tlak zjištěn, se zavádějí v první řadě životosprávná opatření neboli nefarmakologická léčba.
- Senížení tělesné hmotnosti při obezitě
- Snížení přísunů tuků (dieta), zvláště u pacientů, u kterých jsou zjištěny vysoké hodnoty krevních lipidů (tuků).
- Snížení přísunu soli. Sůl zadržuje nadměrné množství tekutiny v cévách, ty jsou nadměrně naplněné, a tím dochází ke zvýšení krevního tlaku.
- Snížení přívodu alkoholu na 30 gramů za den a méně
- Přerušení kouření, které krevní tlak výrazně zvyšuje.
- Při snížené fyzické aktivitě (napříkladsedavé zaměstnání) je nutno zvýšit aerobní (kyslíkovou) zátěž, což znamená tři až pět kilometrů rychlé chůze denně.
- Trénovaní jedinci mohou provozovat jogging (poklusávání). Pohyb zrychluje krevní oběh a kladně působí i na psychiku, protože dochází k vylučování endorfinů, které navozují euforii, člověka dostávají do dobré psychické pohody a zklidňují ho.
Když změna stylu nepomůže
Jestliže při léčbě hypertenze nepostačují opatření životosprávná a vysoký krevní tlak přetrvává po několik dalších týdnů, přistupuje se k farmakologické léčbě, tedy léčbě léky. Těch je k dispozici velké množství a jejich volba závisí na zdravotních obtížích každého pacienta a je plně v kompetenci lékaře, aby se rozhodl, které jsou nejvhodnější.