Jen málokterá matka má skutečný nedostatek mateřského mléka, dokrmování kojenců umělou výživou je často zbytečné. Více než polovina matek má s kojením svého dítěte různé problémy. Mnohé z nich nevědí, jak je řešit, a tak se tyto obtíže stanou důvodem k předčasnému převedení kojence na umělou výživu. Světová aliance pro podporu kojení vyhlašuje každoročně na první srpnový týden Světový týden kojení.
Není nad mateřské mléko
Mateřské mléko je pro novorozence tou nejlepší výživou a až do půl roku věku nepotřebuje žádný příkrm. Většina českých maminek chce své dítě kojit, kvalita odborné pomoci však někdy za její snahou zaostává. Proto existují organizace, které usilují o větší podporu a ochranu kojení. Podle lékařů, kteří mateřské mléko považují za optimální, může kojit téměř každá žena, která chce, pokud tomu nebrání zásadní zdravotní potíže její nebo dítěte. Většina příčin, kvůli kterým ženy nekojí vůbec nebo jen krátkou dobu, jsou z valné většiny psychického původu.
Aby však mohla budoucí matka své dítě správně kojit, musí se na to připravovat již v době těhotenství. Motivovat ji k dlouhodobému kojení je hlavně úlohou lékaře, velký vliv má ale také rodinné zázemí, zejména podpora partnera.
„Friendly“ nemocnice naučí správně kojit
Umět kojit není samozřejmé, žena se to musí naučit pod dohledem odborníka. Ten jí musí poradit nejen s technikou kojení, ale i s možnými problémy při kojení. Bohužel ne vždy je kojící žena dostatečně poučena a přitom právě zdravotnický personál v porodnici může ovlivnit, zda a jak dlouho bude své dítě kojit po návratů domů.
Světová zdravotnická organizace a UNICEF stanovily porodnicím pravidla, která mají přispět k podpoře kojení – takzvaných Deset kroků k úspěšnému kojení. Ta jsou zároveň i právem matky.
Každé zařízení, které poskytuje péči matkám a novorozencům, by mělo především informovat těhotné ženy o výhodách a způsobech kojení, umožnit jim kojit poprvé do půl hodiny po porodu, zůstat s dítětem pohromadě 24 hodin denně, nepodávat novorozencům jinou výživu kromě mateřského mléka (pokud to není z určitých důvodů nutné) a podporovat kojení v závislosti na potřebách dítěte, nikoli s ohledem na předem stanovený časový harmonogram.
Nemocnice, na jejichž novorozeneckých odděleních se Deset kroků k úspěšnému kojení dodržuje, získávají statut „Baby-Friendly Hospital“, což můžeme přeložit jako „nemocnice přátelsky nakloněná dětem“.
Kojení prospívá dítěti i ženě
Samotné kojení bez jakýchkoliv příkrmů doporučuje Světová zdravotnická organizace celý první půlrok. Spolu s patřičnými příkrmy je podle ní vhodnou výživou až do dvou let. „Výlučně kojené děti mají méně často zažívací problémy, záněty horních a dolních cest dýchacích či nepříjemné středoušní problémy, neboť obranné látky předávané mateřským mlékem chrání před působením virů a bakterií. Kojení také chrání dítě před výskytem alergií, cukrovky, obezity, syndromu náhlého úmrtí a cévních chorob v pozdějším věku. Žena, která alespoň půl roku kojila své dítě, má menší pravděpodobnost, že onemocní rakovinou prsu či vaječníků,“ uvádí se v informacích Světové zdravotnické organizace a UNICEF.