Jak správně pověsit záclony na háčky

Ještě nedávno jsme je ze svých oken hromadně odstraňovali, dnes už zase zažívají návrat. Není divu, jsou elegantní a působí útulným dojmem. Poradíme vám jak správně pověsit záclony na háčky, aby vypadaly bez pardónu k světu a vydržely na svém místě déle, než jen pár dní.

Správně pověšené záclony a závěsy si umí s prostorem doslova pohrát. Mohou mu dodat vzdušnost stejně jako mírně barokní těžkopádnost. Výrazným způsobem se také podepisují na tom, jaký efekt nakonec místnost bude na psychiku svých obyvatel mít. A samozřejmě promění i průčelí domu, protože záclony jsou za okny jednoduše vidět, ať už chceme nebo ne.

Jak správně pověsit záclony na háčky

Jak správně pověsit záclony na háčky

Především závěsný systém, tedy garnýž, kolejnici a skřipce vybírejte vždy podle toho, jakou záclonu na ně chcete pověsit. Důležitá je zejména váha textilie, poctivé bavlněné záclony váží o mnoho více než modernější polyesterové. A přihlédněte i ke způsobu, jakým chcete v budoucnu se záclonou manipulovat. Pro časté odsouvání stranou se bude hodit spíš menší řasení a skřipce na velkých kroužcích, pokud bude záclona působit pouze jako statická dekorace, vystačíte si s mnohem méně prvky.

Pamatujete si, že na nařasení záclony budete vždy potřebovat dvojnásobnou délku záclony oproti oknu. Takže máte-li okno dvoumetrové, budete muset v galanterii nakoupit hned čtyři metry záclony. Menší záclony nevypadají dobře a ochuzené řešení je vidět na první pohled, i když se vás výrobci snaží přesvědčit často o opaku.

Záclony s výrazným vzorem nebo dokonce ty barevné je třeba řasit méně než jejich ne tolik zdobné protějšky. Příliš husté řasení by na vzoru způsobilo chaos a ve výsledku by rozhodně nevypadalo hezky.

Řasíme záclony podle druhu

Specifika řasení záclon záleží na typu, který jste si zakoupili. V krátkosti si představíme ty nejčastěji používané.

Záclony na vitrážky se používají zejména v kuchyni, a to jako prvek doladění celkového stylu. Poměr řasení je tu klasický: 1:2.

Žakárové záclony si asi dobře pamatujete z domácností svých rodičů. Dají se sehnat i dnes nebo je dostanete jako zajímavé dědictví, které v dnešní době holdující retru rozhodně není k zahození. Tady však platí, že poměr řasení 1:2 je málo. Na každý metr záclony si proto připravte ještě alespoň 30cm navíc, jinak bude hotová vizáž působit těžkopádně.

Voálové záclony jsou IN, ale měli byste o nich něco vědět. Především se musí žehlit, klasické prověšení na garnýži jim nestačí. Nakupte je v poměru 1:3. Jinými slovy, pokud máte garnýže dvoumetrové, budete potřebovat šest metrů voálových záclon. Jsou to jednoduché počty, ovšem po finanční stránce trošičku náročnější. Výsledný efekt za to však rozhodně stojí.

Stejně se řasí i záclony z organzy. Méně husté provedení jim co do vzdušnosti a tvaru rozhodně neprospívá.

Zanechte odpověď