Jak uchovat jmelí

Do vázy nebo do vody? A co udělat, aby nám tenhle půvabný symbol Vánoc vydržel po celý rok? Poradíme vám, jak uchovat jmelí nejenom do konce Vánoc, ale mnohem déle. Ukážeme variantu suchou i mokrou a doporučíme to nejlepší.

Nejdříve se rozhodněte, zda si domů pořídíte jmelí barevně stříkané nebo to přírodní. Obojí má své výhody i nevýhody a celkový záměr by měl samozřejmě ladit i s vaší koncepcí všudypřítomných dekorací.

Jak uchovat jmelí

Nejdříve se podíváme na jmelí stříkané. Dnes je na trhu k dostání v mnoha podobách. Nemusíte se omezit je na klasickou zlatou a stříbrnou, k mání je třeba i měděná, nebesky modrá, červená a mnoho dalších. Stříkané jmelí vydrží mnohem déle, ovšem leckdy za příliš vysokou cenu.

Před nákupem ho tedy neváhejte pořádně „očichat.“ Jestliže stále smrdí ředidlem, nekupujte ho. Prodejce vám samozřejmě bude tvrdit, že je to tím, že je čerstvě stříkané. Může to tak být, nicméně prostředky určené pro použití v interiéru by měly vyprchávat opravdu ale opravdu rychle. Raději tedy nic neriskujte a zamiřte o dům dál. Jinak se vám může stát, že se pokojem místo vůně vánoční purpury bude linout právě odporný chemický zápach ze zakoupeného jmelí.

Stříkané jmelí vždy přechováváme na sucho. Nejrůznější laky a barvy zvyšují jeho odolnost, takže se po dlouhou dobu udrží ve skvělé kondici, aniž by vypadalo zavadle. A nesnažíme se ani o kompozici s jinými zelenými rostlinami, používanými do vánočních aranží. Do vody by se mohly vyluhovat škodlivé látky, které by všechny ostatní větvičky a květiny velmi rychle zničily.

Přírodní jmelí

Tady je otázka o něco jednodušší, byť je třeba ji rozdělit do dvou táborů. Pokud chcete jmelí zachovat opravdu co nejdéle, vložte ho do vázy s vodou. Obvykle to pomůže, nebylo-li jmelí utrženo před příliš dlouhou dobou a poté vystaveno mrazu. Předejdete tak krabatění a ohýbání listů a větviček. Trvanlivost jmelí ve váze se při pravidelné výměně vody prodlouží asi o dva týdny – leckdy i více.

A co si počít se jmelím zavěšeným u stropu? Dejte pozor zejména na to, aby se nacházelo v dostatečné výšce. I ten nejmenší člen rodiny by pod ním měl bez problémů projít. Díky tomu předejdete mechanickému poškozování a dalším nepříjemnostem. Kuličky se dlouho udrží na svých mateřských větvičkách a nebudete muset koberec či plovoucí podlahu ani tak často uklízet.

Chcete-li aby, do vašeho domu vstoupilo štěstí a udrželo se v něm po celý rok, musíte se postarat o to, aby se jmelí dochovalo v perfektním stavu po celý rok. Někdo ho dává někam nahoru, třeba na skříň, kde sice není vidět, ale štěstí by mělo lákat i tak. Ale pověsit ho můžete i kamkoliv na stěnu – stačí malý svazeček. Vydrží tu nedotčené až do příštích Vánoc.

Zanechte odpověď