Svatební hostina sestává z celé řady různých druhů jídla, mezi nimiž vynikají především sladké jednohubky – zákusky a koláčky. Podávání jídla na svatbách se řídí několika tradicemi, přičemž pečení a servírování koláčků patří mezi ty nejobvyklejší. Koláčky se připravují v několika velikostech, tvarech i náplních a můžete si je objednat nebe je připravit sami s pomocí příbuzných či známých. Jelikož se jedná o drobné pečivo, které je připravováno v relativně velkém objemu, je potřeba je před vypuknutím toho velkého dne uskladnit tak, aby zůstaly vláčné a dostatečně čerstvé, jak tedy na to?
Co jsou svatební koláčky a jak se připravují
Svatební koláčky jsou specifickým druhem pečiva, které sice bývá připravováno i pro jiné události a oslavy, ale na správné tuzemské svatbě by nemělo chybět. Jedná se o drobný uzavřený koláček s různými druhy náplně, nejčastěji se jedná o:
- tvaroh (s rozinkami)
- povidla
- ořechy
- mák
Všechny náplně prochází tepelným zpracováním a dodávají relativně suchému korpusu koláčku vlhký charakter. Dohromady je tak koláček velmi příjemnou kombinaci sladké hutné náplně, těsta a cukrového zdobení. To se odvíjí právě od náplně, aby bylo možné ihned rozeznat, o jaký koláček se jedná.
Pečení svatebních koláčků
Jelikož se jedná o velmi drobné pečivo, připravuje se zpravidla ve velkých objemech. Navíc je tradicí, že se svatební koláčky rozvážejí již před svatbou po rodině a příbuzných, kteří potvrdili účast, s oznámením. Koláčky se tak pečou v několika várkách, a to jak v případě, že je objednáváte, tak při domácím pečení.
Objednávání svatebních koláčků
Pokud nebude pečení svatebních koláčků zajišťovat rodina nebo známí svépomocí, je vhodné si vybírat dodavatele přímo podle ochutnávky. Dobré je dát na doporučení a obejít si několik cukráren nebo výroben, které tyto dodávky nabízí. Při rozhodování si nechte udělat zkušební várku (pravděpodobně jich budete muset objednat více) ve všech náplních, které budete chtít. Aby byly koláčky čerstvé, je vhodné nechat je napéct s vyzvednutím nejdéle den před svatební hostinou, plánujete-li rozvážet koláčky společně s oznámením, tak ideálně objednejte dvě várky s vyzvednutím vždy nejdéle den maximálně dva před distribucí.
Pečení koláčků svépomocí
Rozhodnete-li se napéct koláčky v rámci kruhu rodiny či příbuzných, připravte se na dost práce, kterou budete muset rozvrhnout tak, aby nebyly koláčky připraveny ve velkém předstihu před svatební hostinou. Jejich uchovávání před podáváním musí být věnována dostatečná pozornost, pokud jich tedy budete dělat opravdu hodně, je nutné si prostor pro uchovávání správně vyklidit a zajistit potřebné podmínky. Jelikož se receptury mezi sebou liší, ještě před samotným velkoobjemovým pečením vyzkoušet upéct několik kusů a aplikovat různé metody uskladnění – některé koláčky potřebují vzdušnou vlhkost, k jiným se naopak nesmí dostat, proto se doporučuje testovací koláčky nechat v uzavřeném i vzdušném prostředí či v prostoru s regulovanou nízkou teplotou, abyste věděli, jak k nim při velkých dávkách přistupovat. Vždy je však dobré minimalizovat dobu, po kterou se budou skladovat.
Uchovávání svatebních koláčků před a po hostině
Přístup ke skladování se tak liší především v závislosti na tom, zda je nutné uchování pečiva před hostinou nebo po ní.
Před hostinou
Čerstvě upečené koláčky se musí nechat vychladnout minimálně na pokojovou teplotu a následně se skládají buď do uzavíratelných dóz nebo do vystlaných krabic a nechávají se na chladném suchém místě, pro delší uskladnění je možné je vložit také do lednice. Uskladnění více než tři dny před hostinou nebo rozvážením se však nedoporučuje.
Po hostině
Jakmile je po hostině, nemusí se již s koláčky zacházet tak opatrně. Plánujete-li koláčky konzumovat v blízké době, nebo je vkládáte do krabiček pro výslužku, měly by již být uchovávány v lednici. Pokud se ovšem nechystáte je ihned jíst, můžete koláčky klidně zamrazit. V mrazáku vydrží i rok a po rozmrazení bývají chuťově velmi dobré.