Jak udělat bambuli na čepici

Bambule jsou letos zkrátka v módě. Ale nemusíte za ně utrácet v obchodech, stačí využít zbytky vlny a udělat si přesně takové, jaké se vám líbí. Poradíme vám, jak udělat bambuli na čepici jen za pomoci kartonu a vlny. Zvládnou to i děti a výroba je tak rychlá, že za jedno odpoledne hravě vytvoříte ozdoby pro celou rodinu!

Čepice, šály, lemy svetrů, ponča, ale i tkaničky od bot nebo límec u kabátu – tady všude letos visí bambule a vesele se kývají při sebemenším pohybu. U dětí pak mají velkou oblibu bambulkové svetry nebo leginy u holčiček. Vyzkoušejte tento trend spolu s námi, a to navíc ve variantě DIY!

Jak udělat bambuli na čepici

Jak udělat bambuli na čepici – postup krok za krokem

Seznam pomůcek, které při výrobě bambulí využijete, je opravdu velmi krátký. Připravte si tedy:

  • zbytky vlny (může jít o jednu barvu, ale také zbytky příze třeba z pletení kostkovaného svetru)
  • nůžky
  • čtvrtka
  • kružítko

Vyberte si, jak velkou bambuli chcete mít, a podle toho si vytvořte kartonový základ. Na papír jednoduše narýsujete dvě kružnice do sebe a vnitřní kruh poté vystřihnete. Pro bambuli na čepici jsou ideální rozměry:

  • poloměr vnějšího kruhu 3 cm
  • poloměr vnitřního kruhu 1,5 cm

Kruh vystřihněte a střed odstraňte, jak už bylo řečeno výše. A totéž zopakujte ještě jednou, protože kroužky budete pro výrobu jedné bambule potřebovat hned dva.

Ze školy možná znáte postup, kdy do obou těchto kruhů prostě do omrzení provlékáte jedno vlákno vlny, zprvu ručně, později za pomoci jehly. Nicméně není důvod, proč s výrobou bambule trávit více času, než je třeba. Začněte proto rychleji. Připravte si k ruce 6-8 vláken vlny o délce dvou metrů a začněte kroužky položené na sebe omotávat s jejich pomocí. Základ tak budete mít hotový za pár minut. Podle potřeby vlnu přidávejte. Teprve ve chvíli, kdy zbytek vlny protáhnete středem jen stěží, si vezměte k ruce něco špičatého a poslední vlákna do klubka doslova napěchujte.

Teď byste měli v ruce držet hustě omotaný kruh, v jehož středu bude zbývat jen opravdu malý otvor. Ten už není třeba vyplňovat, bambule bude nádherně plná a nadýchaná i tak. Opatrně rozstřihněte vlnu po stranách kruhu a to až po samotný kartón tak, aby se vám zcela odhalil prostor, v němž na sebe obě půlky papíru přiléhají. Zastřihněte všechny přečnívající konce vlny tak, aby byla bambule na všech stranách stejně dlouhá – zkrátka dokonalá kulička.

Odstřihněte z vlny asi dvacet centimetrů dlouhý kus, přeložte ho napůl a protáhněte mezi oběma kruhy. Zavažte na uzlík a silně, ale opravdu silně utáhněte.

Náš tip: Svazovací vlnu doporučuje pojistit alespoň třemi uzlíky. Právě ona totiž drží celou bambuli pohromadě za všech okolností.

A už máme skoro hotovo. Teď už zbývá jen přestřihnout kartóny a vyjmout je z vlny. Nejlépe to jde šikmým střihem přímo ke středu. Jakmile to uděláte, bambule se automaticky rozvine a máte hotovo.

Zanechte odpověď