Jak udělat mašli ze stuhy

Chcete tip na trochu netradiční balení dárků nebo hledáte jednoduchý způsob, jak ozdobit oblečení pro holčičky? Ukážeme vám, jak udělat mašli ze stuhy – stačí najít doma vhodný materiál a trénovat. Stačí pár pokusů a snadno se stanete opravdovými mistry.

Při výběru materiálu vsaďte nejlépe na stuhy vyrobené z tkaniny bez drátěné opory (satén, samet, šifon atd.) Jsou velmi elegantní a zároveň ohebné, což vám usnadní práci. Aby se okraje stuhy netřepily, můžete je lehce zatavit nad ohněm.

Jak udělat mašli ze stuhy

Úchvatnou mašli ze stuhy použijete na zdobení vánočních i narozeninových dárků nebo i k dekoraci oblečení nebo textilních doplňků. Může například zdobit vánoční věnec na dveřích, svíčky na vánočním stole, vánoční stromeček nebo držáčky na ubrousky.

Co budete potřebovat?

Chcete-li udělat opravdu dekorativní smyčky, budete potřebovat dekorativní látkové stuhy – nejlépe ve třech velikostech. Základem mašle ze stuhy je široká hladká stuha, nejlépe jednobarevná. K ní si připravte úzkou stuhu pro svázání celé mašle (volitelně ji můžete nahradit třeba tenkým provázkem, ozdobnou nití apod.) a kontrastní, tenčí stuhu. Tady vám žádná omezení klást nebudeme. Povoleny jsou i jemné dekorativní vzory nebo výrazné struktury.

Jak udělat mašli ze stuhy krok za krokem?

Naměřte si asi 75 cm dlouhou základní stuhu a její konce zastřihněte pod mírným úhlem. Složte ji na pět dílů tak, aby oba konce směřovaly k vám. Potom roztáhněte stuhu na stůl nebo jinou rovnou plochu „cikcak“. Přes střed protáhněte tenkou stuhu nebo nit. Připevněte ji na středový uzlík a vytvořte smyčku. A totéž proveďte i na druhé straně. Týmž způsobem poskládejte i malou stuhu a nakonec je svažte k sobě stuhou středovou.

Získáte nádherný efekt (ještě lepší je, je-li mašle z tenčí stužky o něco menší) a dárek tak už nebude potřeba nijak jinak zdobit. Děti zase ocení nádherný 3D efekt této mašle ze stuhy.

Nařasená mašle ze stuhy

Připravte si pouze širokou stuhu v délce přibližně 275 centimetrů. Vytvořte první smyčku – ta by měla měřit asi 18 centimetrů. Místo dobře stiskněte palcem a ukazováčkem.

Na jedné straně vytvořte smyčku tak, aby byla pravá strana stuhy nahoře. Stiskněte a držte palcem a ukazováčkem jako dříve. Otáčejte stuhou tak, aby byla pravá strana stále venku a na druhé straně vytvořte smyčku. Pokračujte stejným způsobem a při vytváření více smyček nezapomeňte, že každá další musí být menší než ta předchozí. Pravou stranu stuhy udržujte vždy venku.

Nakonec obtočte zbytek stuhy kolem palce tak, aby se vytvořila střední smyčka. Utáhněte. Středovou část prošijte nití a ustřihněte oba dlouhé konce. Připevněte na dárek nebo na textilii. Půjde o velmi efektní dekoraci, i když vyžaduje trochu cviku.

Zanechte odpověď