Jak uplést rolák

Hledáte jednoduché návody na pletení? Možná si myslíte, že rolák je prakticky stejný jako svetr a skoro máte pravdu. Poradíme vám, jak uplést rolák snadno a rychle. Ovšem do pletení se nepouštějte, pokud už za sebou nemáte nějaké ty zkušenosti.

Šála, čepice, ponožky – to všechno je podstatně jednodušší. Nikdy se tedy do roláku nepouštějte na první pokus. Nemuselo by to dopadnout dobře. Dnes si ukážeme návod na rolákovou vestu.

Nejjednodušší předloha alias vesta

Začíná přední stranou. Upleteme si 118 oček hladce na jehlici číslo 3. Dále je schéma následující:

Během pletení rovnoměrně přidejte 38 oček = v poslední řadě tedy budete mít 156 oček.

Tj. přidávejte dvě očka u každého 3. řádku, pleťte doleva i doprava.

Počet oček, které máme na jehlici (v tomto případě 118), vydělte počtem oček, které musíte přidat, tj .: 118/38 = 3 (s malou odchylkou). A máte to. Stačí jen dobře počítat (v případě potřeby si k ruce neváhejte vzít papír a již hotové i naplánované řady si malovat).

A pokračujte dál, jen vyměňte jehlice a přejděte na velikosti číslo pět. Můžete, ale nemusíte. Vše, co musíte udělat, je držet jednu tenčí jehlici v pravé ruce. Dejte si pozor, abyste jednotlivá očka příliš neutahovali, později by vám totiž vzor nemusel vyjít.

Ve výšce 63 cm od začátku začíná řádek krku 14, což znamená nutnost odečtení 14 středních oček.

Odečítáme požadovaný počet oček od počtu oček, které máme na jehlici: v tomto případě 156 – 14 = 142.

Výsledek je třeba rozdělit na polovinu, protože střední očka znamenají přesně polovinu očka klasického: 142/2 = 71.

Poté pokračujte stejně, tj. bez odečítání oček, dokud nedosáhnete požadované výšky. Opět si dejte pozor na stahování příze. Jedno nešikovné otočení jehlicí může vaši dosavadní snahu zcela zhatit. A to by byla rozhodně škoda. Je jen na vás, jak vysoký chcete límec roláku mít. Může jít o několik centimetrů, ale klidně i o půl metru, takže se vaše výsledné dílko bude moci dát jednoduše srolovat nebo poskládat do požadovaného tvaru.

Vše zakončete a pusťte se do pletení druhého dílu. Bude zcela identický jako ten první. Nesnažte se měnit vzory ani nic jiného. Rolák by poté nevypadal dobře. Opět si dejte pozor na kritická místa, na nichž se vlna stahuje nejčastěji (popsáno výše).

A až budete mít hotovo, obě strany roláku sešijte, samozřejmě kromě otvoru pro rukávy. Ten můžete nechat tak, jak je. Není třeba ho nijak obšívat. Další možností je sešití roláko-vesty jen ve spodní části. Budete tak mít chráněný krk a přitom vám pod další vrstvou oblečení nebude teplo. Vlnu je vždycky dobré nechat větrat.

Náš tip: pro upletení rolákové části můžete použít vlnu docela jiné barvy, ovšem vždy stejného průměru a nejlépe i druhu. Dodáte tak svému oblečení zajímavý módní prvek, který se rozhodně cení.

Zanechte odpověď