Jak ušít baret

Máte už v ruce nějaké ty základy šití a rádi byste si vlastnoručně „spíchli“ nějaký šik módní doplněk na přicházející sezónu? Nechte se inspirovat! Ukážeme vám jak ušít baret co nejjednodušeji a zároveň nejefektněji. Tak co říkáte? Jdete do toho?

Módní vlna baretů v našich obchodech už dávno není tím, čím bývala, a to je doopravdy škoda. Jen stěží totiž najdete tak univerzální módní doplněk, jež si může beze studu dovolit hýřit tolika barvami, a navíc vás v případě potřeby ještě příjemně zahřeje. Koneckonců šarmantní Francouzky by mohly vyprávět.

Jak ušít baret

Jakou látku si připravit a kolik?

Ideální pro vaše potřeby bude tentokrát fleece nebo plášťová či obleková látka vyztužená organtýnem. Pokud nevíte, co to je, stačí se zeptat v nejbližším obchodě s látkami – a zrovna tady potřebné zboží i nakoupit. Nebude ho potřeba moc. Na jeden slušný baret si připravte dva kusy látky s šířkou cca 150 cm a délkou 40 cm. Jedna látka bude na vršek baretu, druhá na podšívku. A nezapomeňte přibrat ještě 60 cm organtýnu na výztuž a také pasovku.

Všechno začne kruhem

Z baretové látky vystřihne pravidelný asi 30 cm široký pruh. Spodní díly čapky budou ve stejné šíři, ovšem přestřižené napůl. Změřte si také obvod hlavy a ustřihněte pasovku tak, aby vám baret později dobře seděl.

Oba spodní díly baretu sešijeme na rubu a nezapomeneme na důkladné rozžehlení švů. Ustřihneme dostatečně velký kus organtýnu a vzniklé dýnko jím potáhneme a důkladně prošpendlíme. Podle potřeby je možné použít i dva pruhy látky, aby baret dobře držel tvar.

Nyní přiložíme všechny části k sobě a to tak, aby se švy navzájem kryly. Podšívku se nesnažíme přichytit příliš pevně – naopak. Jediným účelem je, aby při nošení netrčela ze spodní strany baretu nakonec přiložíme pásek na líc kraje čapky, nejprve přistehujeme a poté kompletně přišijeme na stroji. Ohneme ho do rubu a začistíme obrubovacím entlem.

Aby byl baret skutečně šik…

A tím máme celé tělo baretu prakticky hotové. Jakmile se do toho pustíte, zjistíte, že máte za slabou půlhodinku hotovo. Na závěr můžete ještě pásek ozdobně prošít bílou vyšívací bavlnkou a na přední stranu baretu přišít nějakou drobnou ozdobu. Dobře odvedená práce už víc ke své dokonalosti potřebovat nebude.

Triky pro nošení baretu

A jak tenhle skvělý módní doplněk nosit? Vyzkoušejte několik osvědčených triků pro úpravu vzhledu i žádoucích vlastností:

  • lem baretu zarolujte dovnitř anebo naopak ven
  • vyzkoušejte, co to udělá, když zvýrazníte hranu mezi svrchní částí baretu (dýnkem) a boční částí baretu
  • experimentujte s nasazením –  do čela, dozadu, nebo na šikmo
  • vyzkoušejte, jak vypadá baret spláclý nebo naopak nafouknutý – nafouknutí docílíte vytažením za střed dýnka
  • experimentujte s různými poměry dýnka a obvodu

Zanechte odpověď