Jak ušít batoh

Hledáte výzvu pro své rozvíjející se krejčovské umění? Vrhněte se do celého procesu po hlavě a spíchněte si něco, co vás může všude doprovodit. Ukážeme vám, jak ušít batoh pro děti i studenty rychle a snadno v pohodlí domova.

Samotná výroba batohu není nijak těžká, aby však byl celý výsledek maximálně efektní, nezapomeňte vybrat opravdu pěknou a nápaditou látku. Jedině tak získáte módní doplněk, který upoutá oči příchozích na první pohled. Aktuálně letí tropické vzory, třeba plameňáci, tukani nebo ananasy, ale chybu neuděláte ani s drobným vzorováním nebo rovnou jednobarevným provedením.

Jak ušít batoh

Jak ušít batoh – co budete potřebovat?

Pro začátek si připravte vše potřebné k ruce, abyste později nemuseli od šití odbíhat nebo dokonce vážit cestu do nejbližší galanterie! A co si na stůl a vedle šicího stroje vyskládat?

  • bavlněnou látku
  • polyesterovou nit
  • špendlíky
  • podložku na řezání
  • šicí stroj
  • pravítko

Vyrobíme si batůžek o rozměru 35×45 cm

Možná vám to nepřijde nic moc, ale na první pokusy s touto technikou to docela stačí. Nejdřív je třeba nařezat dva pruhy látky o rozměru 36×46 cm – jeden centimetr slouží na nutné založení při šití. Na spodních okrajích vystřihneme čtverečky o rozměru 3×3 cm. A potřebovat budeme i dva kusy vnitřní látky o 0,5 cm menší.

Provázky do batůžku povedeme v tunelech ušitých z obdélníčků látky o rozměru 33×6 cm. Jedna strana tunelu vždy zůstává volná. Doporučujeme stříhat z kontrastní látky, která batůžek pěkně oživí. Samotné popruhy doporučujeme pro začátek vyrobit z textilního provázku, ale samozřejmě můžete našít i úzké pásky z bavlněné látky.

Vyrobte si poutka

Vezměte zbytky vnější látky a vyrobte dvě šablonky na poutka s rozměry 7×5 cm. Se zakladačem šikmých proužků vám výroba půjde mnohem lépe.

Nyní látku obšijte, postupujte po rubové straně. U tunelů zahněte jejich kratší část na stroji a opět prošijte. Nakonec na čtverec látky přiložte nezažehlený okraj tunelu a sešijte k sobě. Doporučujeme vše zafixovat stehovacími špendlíky. Nyní totéž zopakujte i s druhým čtvercem.

Teď přijde čas na poutka – umístěte je do spodní části do asi čtyřcentimetrové výše od vystřihnutých čtverečků. Obě části poutka důkladně sešpendlíme a pak prošijeme po obou stranách.

Čas na vnitřní stranu batohu

Oba čtverce vnitřní látky přiložte k sobě lícovými stranami a sešijte. Nezapomeňte v horní části ponechat nesešitou část, skrze níž látku na batoh provlečete. Vnější i vnitřní stranu batohu na sebe jednoduše provlečte a nasaďte. Zní to složitě, ale hotovo budete mít v několika minutách Okraje k sobě přišpendlete a prošijte po celém obvodu na šicím stroji. Batoh převraťte zpět a zašijte ponechaný otvor v podšívce.

A už je skoro hotovo. Zbývá navléct do tunelů textilní provázek nebo sešít textilní popruhy, které pod poutky zajistíme na uzlíky. A batoh je připraven k okamžitému používání.

Zanechte odpověď