Jak ušít bekovku

Hledáte jednoduchý návod pro své první švadlenkovské pokusy? Dnes se podíváme na to, jak ušít bekovku třeba ze starého svetru. Nic dalšího už totiž prakticky potřebovat nebudete. A čím tedy začít?

Především se oprostěte od toho, že bekovka je pokrývkou hlavy určenou výhradně pro pány. Právě naopak. I ženám může udělat opravdu dobrou službu. A pokud si navíc vyberte nějakou atraktivní barvu nebo ji ozdobíte třeba květinou ze stuhy, stane se rázem nejoblíbenějším kouskem vašeho šatníku. Za to vám ručíme.

Jak ušít bekovku

K šití bekovky můžete použít prakticky jakýkoli materiál. Bude vám stačit, pokud je mírně elastický a pocitově příjemný. Na hlavě vás určitě nesmí kousat, štípat či škrábat! My dnes použijeme vlněný svetr, který je ideální pro aktuální počasí. Vůbec nevadí, že už začíná lehce žmolkovatět nebo má na sobě nějaký flek, jednoduše použijeme čistou část.

A co budete potřebovat? Vystřihněte si dva kruhy o průměru 40 centimetrů. Do jednoho pak prostřihněte kolečko s průměrem cca 27 centimetrů. Odstřihněte také pruh z nákrčníku nebo pevně spletené konce rukávů. Budou se vám hodit. Připravte si rovněž půlkruhový štítek třeba z plastu nebo tuhé fólie a ten obalte zbytkem látky ze svetru. Nejlépe to jde tak, že si zvolený tvar na svetr 2x obkreslíte, poté vystřihnete a na rubu sešijete. Otočíte, vložíte štítek bekovky a došijete.

Nyní na sebe položte vystřižená kolečka a sešijte se po obvodu dohromady. Potřebujete, aby bekovka získala trochu nadýchaný tvar. Šijte proto ve vzdálenosti asi půl centimetru od okraje. V tomto prostoru posléze vystřihněte malé trojúhelníčky – a to po celém obvodu bekovky. Na závěr ji obraťte naruby a uvidíte, že sama začne získávat žádoucí tvar. Nezapomeňte nakonec všít štítek.

Teď už zbývá jen zakončení obvodu hlavy. Zvolený pásek ze svetru (nebo třeba zpevňovací stuhu, pokud chcete) si naměřte podle obvodu hlavy. Poté ji přišijte zevnitř ke spodnímu okraji bekovky. Neměla by být vůbec vidět. Pokud se svetr hodně třepí, založte nejdříve několik milimetrů okrajů dovnitř, pak přišijte a teprve poté přišijte i zpevňovací lem. Nebojte se jednotlivé stehy řádně utahovat, případně i látku trochu naskládat. Je-li váš obvod hlavy menší než původně vystřižených 27 centimetrů. Ovšem pozor, aby nebyl otvor příliš těsný. Pásek sám o sobě už příliš elastický není a určitě nechcete, aby vás vaše nová bekovka hned ze začátku tlačila.

Bekovku si ozdobte podle svého vkusu

A jak? Skvěle se vám bude hodit třeba růže z tenké stužky. Na bekovku si nejdřív krejčovskou křídou nakreslete kruh, což bude požadovaná velikost růže. Následně do něj vyšijte pěticípou hvězdičku. Ta poslouží jako kostra budoucí květiny. Do středu všijte stužku a dobře ji smotejte. Nyní střídavě protahujte konec stužku pod a nad rameny hvězdičky, dokud nevyplníte celý nakreslený kruh. Druhý konec stuhy přišijte a máte hotovo. Jde o levnou, efektní a velmi rychle hotovou dekoraci.

Zanechte odpověď