Nemáte rády odhalené nohy a hledáte návod na to, jak ušít dlouhou sukni? Řiďte se postupem od expertů a dozajista už nikdy nešlápnete vedle. Dílo se vám navíc rozhodně povede. Je pouze nutné se řídit několika základními kroky.
Je nad míru důležité se nikde nesplést a dbát na to, abyste návod dodrželi zcela přesně. Jinak sice získáte dlouhou sukni, ale nebude vám sedět tak, jak byste si nejspíš představovali. A čím se tedy při výrobě dlouhé sukně řídit?
Šití sukně je jednoduché
Když se řekne šití na stroji, opravdu není třeba hned myslet na velká díla, jako jsou například kabáty nebo plesové šaty. Naopak. Šití se může týkat i poměrně jednoduchých kousků oděvu, jako je například dlouhá sukně.
Co je k šití sukně potřeba
Pro začátek je nutné si připravit ty správné komponenty. Pokud totiž nebudete šít z kvalitních komponent, tak bude výsledkem spíše zmačkaný hadr než cokoliv jiného. A co si tedy připravit k ruce?
- Vhodnou látku,
- Gumu,
- Žehličku,
- Šicí stroj,
- Špendlíky,
- Nůžky.
Pozor na práci s látkou
Jako první je nutné vhodně ošetřit látku, kterou chcete na šití sukně použít. Musíte ji tedy vyprat a poté vyžehlit. Pokud byste to totiž neudělaly, mohla by se později látka při šití chovat nestandardně, anebo by po vyprání ztratil pečlivě zvolený střih svůj tvar. Nutné je takto ošetřovat především umělé látky, jež se při praní mnohdy velmi nepříjemně sráží.
Jak ustřihnout látku na sukni
Nejdříve si změřte nejširší obvod na těle – většinou jde o boky, ale někdo může být širší i v pase. Poté si změřte i délku sukně – a záleží jen na vás. A nezapomeňte k naměřeným délkám přidat asi 10 centimetr kvůli volnosti švům. Je nutné počítat jak s tunýlkem na gumu, tak například i se záložkou.
Začít je nutné právě oním tunýlkem. Ten si jednoduše naměřte a poté sežehlete – nebudete se poté muset otravovat se špendlíky. Jeho šířku volte podle gumy, kterou chcete použít. Rozhodně však nedělejte tunýlek příliš široký – pokud byste to udělali, mohla by se guma protáčet, což by rozhodně nebylo dobře a při nošení b to dělalo pořádnou neplechu.
Pozor na třepivé okraje
Dívejte se také na to, jak se vaše látka chová. Pokud by se hodně třepila, pak je nutné pro její úpravu použít takzvaný francouzský šev. Ten se provádí tak, že se látka přiloží rubem na rub a posléze se šije po lícové straně. Výsledek je však velmi úpravný a na jakékoliv třepivé okraje můžete zapomenout.
A jak šít? Vždy těsně pod přeloženým tunýlkem. A pokračovat je třeba pouze do místa, kde bude začínat rozparek. Nakonec už zbývá jen sestřihnout švový přídavek, který vedle stehů zbyl. Zbýt by z něho měly nanejvýš dva až tři milimetry. Šev se poté prošívá ještě jednou z druhé strany, ovšem tentokrát ve vzdálenosti 5 milimetrů. Pak už jen zbývá všechny švy začistit a vložit gumu do připraveného prostoru. Sukně je hotová a můžeme ji začít nosit.