Jak ušít fusak

Nemůžete si v obchodech vybrat žádný pěkný model, už se se šicím strojem trochu umíte a hledáte opravdovou výzvu? Pak se inspirujte naším návodem jak ušít fusak a vytvořte si takový, který se vám ve všech ohledech zalíbí.

Jeho výroba patří k náročnějším úkonům, takže se do ní nepouštějte, pokud už za sebou nemáte nějaké zkušenosti s šicím strojem. A začněte tím, že si nakreslíte nebo koupíte vhodný střih. Na internetu je jich k dostání velké množství.

Jak ušít fusak

Nejdříve se podíváme, co budeme k šití takového fusaku potřebovat:

  • nepromokavou látku
  • ovčí kožíšek
  • zip
  • jehlu

Jak ušít fusak

Nejdříve vytvoříme vzor. Nakreslíme obdélník o rozměrech 42 cm x 72 cm – dva centimetry jsou již přídavek na švy. Pokud chceme mít strany fusaku zaoblené, je na to teď ta správná chvíle. Pro přední část spacího fusaku bude potřeba obdélník o rozměrech 42 cm x 52 cm. To znamená, že přední část by měla být kratší asi o 20 cm.

Vystřihneme oba obdélníky z látky i kožíšku. Přišijeme zip. Jeho délka závisí na délce spacího pytle. Přišijeme jednu část zipu na přední část spacího pytle. Měl by ležet na každé straně 1 cm od okraje tkaniny.

Nyní sešijeme látku s kožíškem. Nejdříve vezmeme přední část spacího pytle. Pečlivě na sebe obě části složíme a sešijeme dokola. U jezdce necháme asi 20 cm volný pruh. Vezmeme zadní část spacího pytle a přišijeme k ní kožešinu. Složíme kožešinu na polovinu a dobře ji našijeme na látku, a to asi 0,5 cm od okraje. Začátek a konec kožešiny by měl jít bez problémů ohnout do strany. Ještě několikrát prošijeme obojí – minimální rozestup mezi švy by měl být 5 cm.

Teď si vezmeme malý ostrý nástroj a opatrně „vyšťoucháme“ kožešinu ze švů. Není to nutné, ale fusak bude uvnitř tak nějak nadýchanější. A máme hotovo.

Náš tip: Chcete-li, aby byl fusak teplejší a komfortnější, všijte do jeho části praktický tunýlek a opatřete ho stahovací šňůrkou. Takový fusak pak neprofoukne asi ta největší vichřice.

Tip navíc: Jak čistit ovčí kožíšek?

Fusak už máte hotový, ale jak ho v případě potřeby vyprat? Určitě se vám bude hodit několik praktických tipů:

Na hrubé nečistoty pomůže obyčejný vysavač s měkkým kartáčem. Suchou nečistotu lze odstranit za pomocí tvrdého kartáče, pak kožíšek namočit a dočistit vše vodou a mýdlem. A co mastné skvrny? Na ty platí obyčejná guma, doplněná posléze měkkým kartáčem a mýdlem. Opravdu odolné skvrny lze odstranit gázou namočenou v benzinu. Poté zbývající benzin odstraňte roztokem mýdla. A na špinavé okraje platí kartáč, zubní pasta a malé množství čpavku. Posléze vše pečlivě dočistěte mýdlovou vodou.

Fusak určitě nedávejte do pračky, mohl by se smrsknout. Jestliže nic z uvedeného nepomohlo nebo si na čistění doma jednoduše netroufáte, nebojte se využít profesionálních čistíren. Za pár korun bude váš fusak jako nový.

Zanechte odpověď