Jak ušít halenku

Také se vám stává, že vám konfekce z obchodu jednoduše nesedí? Halenky se divně boulí v ramenou, nedělají pěkná záda nebo ani za nic nemůžete sehnat přesně svoji velikost? Poradíme vám, jak ušít halenku rychle a bez zbytečné ztráty látky.

Pro začátek si budete muset sehnat střih. Projít krok za krokem jeho tvorbu by poskytlo více materiálu než na jeden článek, takže tento krok prozatím přenecháme odborníkům. Je dobré začít s profesionálně zpracovanými střihy, nabízenými ke koupi třeba na internetu. Velice dobře je má popsané třeba Burda. začněte modelem bez rukávů.

Jak ušít halenku

Připravte si látku

Vcelku nezáleží na tom, jakou textilii použijete. Měla by vám být na omak příjemná. Nejlépe se šije z látek jednobarevných, nemusíte totiž k sobě sestavovat vzory a dbát na jejich návaznost. Chcete-li halenku veselejší, jednoduše vystříhejte jednotlivé díly z různě barevné textilie.

Začněte předním dílem

  1. Střih si překopírujte na látku a pečlivě vystřihněte nejlépe krejčovskými nůžkami.
  2. Nejprve k sobě sešijte boční přední a středové díly. Švové přídavky je třeba začistit zvlášť, a pak pečlivě rozžehlit. Chcete-li, můžete všechny švy ozdobně proštepovat.
  3. Nyní totéž proveďte se zadními díly. Použijete-li pružnou pleteninu, nemusíte všívat zip a jiné zapínání. Nezapomeňte sešít náramenice. A o švových přídavcích platí to samé jako v předešlém kroku, a to včetně rozžehlení.

Podsadu průkrčníku nevynechávejte, vytvaruje vám výstřih

  1. Teď přijde na řadu podsada průkrčníku – možná se vám s ní nebude chtít zaobírat, ale pamatujte si, že je důležitá pro to, aby výstřih hezky seděl a nedocházelo k jeho vytahování. Spodní lemy podsádky začistěte overlockem.
  2. Znovu sešijte náramenice a švy začistěte zvlášť a rozžehlete.
  3. Podsádku připevněte k na vrchní díly živůtku (líc k líci) a znovu celé projeďte overlockem. teď však přijde malá změna – už nebude třeba rozžehlovat, ale naopak sežehlovat.

Ostrý úhel je důležitý

  1. Pamatujte si, že ostrý úhel uvnitř výstřihu je třeba co nejvíce nastřihnout. Jinak není možné podsádku hezky otočit po rubu a mohly by nám dokonce v tomto místě vzniknout boule! Zadní díly protáhněte a otočte na líc.

Čas na závěrečné sešití

  1. Nyní už konečně přijde čas na sešití bočních švů (a rovněž pro vsazení zipu, máte-li ho na boku). Švové přídavky opět začištěte zvlášť a rozžehlete švy.
  2. Nyní můžete halence všít pásek nebo ji jednoduše ukončit podle zvoleného návodu.

Nyní stačí hotovou halenku vyžehlit a vyrazit s ní na procházku nebo rovnou do víru velkoměsta. A pokud se vám napoprvé šití nepovedlo, nezoufejte. Jde přece jen o něco těžší „produkt“ než například mini nebo kolová sukně. Některé techniky je zkrátka nutné prověřit až časem. Buďte trpělivá a určitě se brzy i vy dočkáte se vlastní šik home made halenky!

Zanechte odpověď