Jak ušít kapsu

Rádi si šijete oblečení sami? Narazili jste v obchodech na perfektní model, kterému však chybí ta nejpodstatnější praktická část – kapsa? Inspirujte se naším návodem – ukážeme vám, jak ušít kapsu pěkně rok za krokem.

Náš návod bude na kapsu výpustkovou. Jde o typ kapsy mnohostranně využitelný. Dá se našít do již hotového oděvu nebo zakomponovat do teprve rozpracovaného návrhu. A i když návod na její vyhotovení vypadá složitě, vůbec ničeho se nemusíte bát Poradí si s ním totiž i skutečně šicí začátečníci.

Jak ušít kapsu

Jak ušít kapsu – návod

Příprava a přesnost šití, nic víc z vaší strany tento návod potřebovat nebude. Na kapsu si připravte:

  • 2x výpustkovou podsádku (k délce kapsy je potřeba přičíst 2 cm, plus si připravit 2x šířku výpustku plus 2 cm)
  • 2x výztuhu výpustkové kapsy
  • 1x kapsový váček ( k délce kapsy je potřeba přičíst 2 cm, plus 2x hloubku kapsy)

Začneme výpustkovou podsádkou. Na tu nažehlíme z rubové strany zvolenou výztuhu a přežehlíme na polovinu. Odložíme stranou a vezmeme si k ruce oblečení, na které budeme kapsu našívat.

Vyznačíme si umístění kapsy – 2x šířku výpustku a 1x délku kapsy. Nezapomeneme si na výpustkové podsádky poznačit šířku výpustku a délku kapsy rovněž. Nyní přiložíme výpustkové podsádky, a to tak, že přehyby umístíme od sebe a značení na obou kusech se musí překrývat. Dobře přišpendlíme a prošijeme. Dbáme na přesnost. Hodí se kontrola ihned po ušití, vzdálenost od okrajů musí být po celé délce stejná. Není-li, nebojíme se párat a vyzkoušet znovu.

Přehneme a prostřihneme kapsový otvor. Jen dáme pozor, abychom nestřihli do výpustku! Jakmile bude hotovo, vtáhneme výpustkovou podsádku na rub, řádně urovnáme a vyžehlíme. V tomto bodě je možné kapesní otvor prošít, a to pod spodním výpustkem. Není to však bezpodmínečně nutné, jde spíše o estetiku.

Odklopíme díl na rubovou stranu, srovnáme rohy spolu s výpustkovou podsádkou a opatrně odšijeme. Nyní už zbývá přišít pouze kapsový váček.

Díl otočíme rubovou stranou vzhůru a k horní podsádkové výpustce přiložíme lícní stranou kapsový váček. Přišijeme, a to co nejblíže k předchozím stehům. Důkladně vyžehlíme.

A už jsme skoro u konce. Kapsový váček je nyní třeba ohnout a přišít k druhé podsádce. To už půjde snadno. Opět vyžehlíme. Nakonec srovnáme a sešijeme kapsový váček i po stranách. Pokud jste si předtím nevybrali prošívanou kapsu, máte už teď hotovo. V opačném případě věnujte ještě minutu přišití zbývajícího kapesního otvoru. A voila, epesní kapsa je na světě!

Náš tip: pokud k vytvoření výpustkového otvoru použijete kontrastní materiál, dodáte celému modelu jedinečný švih a šmrnc. Můžete klidně zabrousit do retra nebo provést zdobení tón v tónu. Je to jen a jen na vás. Fantazii se zkrátka meze nekladou, a navíc můžete zužitkovat zbytky látek z domácnosti.

Zanechte odpověď