Jak ušít kapuci

V tomto tutoriálu vám ukážeme, jak jak ušít kapuci – pěkně oboustrannou – na bundu nebo mikinu. V této šité kapuci nejsou viditelné žádné nevzhledné švy, je teplejší než při použití jen jedné vrstvy látky a použití zajímavých materiálů ve dvou barvách dodá vašemu oblečení zajímavý barevný šmrnc.

U oboustranné kapuce použijte dvě vrstvy stejného typu materiálu, ovšem v jiné barvě. U jednostranného prvku můžete jako druhý materiál použít tenčí tkaninu, která vám poslouží jako šikovná podšívka.

Šití kapuce

Použíti této kapuce samozřejmě není limitováno jen výše zmíněnými dvěma druhy oblečení. Hodí se i pro fantasy kostýmy (byť tady se hodí spíše špičatá), pro ponča apod. Nemusíte se trápit s výběrem stejného materiálu, i kontrast vypadá skvěle. Navíc příliš úporná snaha o ladění např. stejného odstínu by mohla v konečném výsledku dopadnout hůře, než přiznaná jiná textilie.

A co budete potřebovat?

  • dva stejně velké kusy látky
  • nůžky
  • krejčovskou křídu
  • krejčovský metr
  • střih na kapuci

Pokud šijete oboustrannou kapuci podle střihu složeného ze dvou částí, vystřihněte celkem čtyři kusy – střih je potřeba dvakrát pro každý typ materiálu. Dbejte na to, aby byly všechny díly vyměřeny a vystřihnuty zrcadlově přesně. Pokud máte při ruce skalpel nebo jiný vhodný nástroj a chcete si ušetřit práci, můžete je vyříznout rovnou z dvojitě složeného materiálu.

Je-li vzor pro kapuci třídílný, vystřihněte boční díly čtyřikrát a střední část dvakrát pro každý typ materiálu. Kapuci sešívejte od zadní hrany a to samostatně spodní a horní vrstvu. Poté otočte spodní díl kapuce na pravou stranu a přeložte ji směrem vzhůru. Pamatujte na to, že obě vrstvy tkanin musí být uloženy na pravé straně!

Ještě, než budete pokračovat, zkontrolujte, zda se švy na všech místech překrývají a podle potřeby upravte. Chcete-li, aby vše sedělo přesně tak, jak má, nebojte se nyní hlavní šev lehce prošit. Zajistíte tak, že se žádný z dílů kapuce nepohne do nechtěného směru.

Spojte všechny vytvořené vrstvy horní a dolní a sešijte je dohromady. Teď máte poslední šanci zjistit, zda vše přesně sedí. Později už nebude párání možné. Nyní vložte kapuci do nastřihnutého švu do zvoleného oblečení. Nezapomeňte na ní vyznačit začátek a konec tunelu, určeného pro pozdější vsunutí tkaničky. Při šití kapuce prostor mezi těmito stehy nešívejte. Nakonec dobře uzamkněte konce švů.

Vstup do tunýlku ušijte a vsuňte tkaničku. Jestliže šijete dvoubarevnou kapuci, obšijte každý otvor jinou barvou nitě tak, aby odpovídala použitému materiálu (naopak kontrastní nitě dodají vašemu výrobku další rozměr kreativity). Kapuci ručně vytvarujte do žádoucí formy a definitivně přišijte k oblečení. Mikinu, pončo apod. nyní stačí jen obléct a vyrazit za zábavou.

Zanechte odpověď