Jak ušít kosmetickou taštičku

Hledáte ideální doplněk na cestování, díky němuž byste měli všechny svoje kosmetické pomůcky neustále u sebe, a přitom tak přehledně uložené, jak jen je to možné? Pátráte po skutečně originálních výrobcích, které jen tak někdo nemá? Máme pro vás tip: vyrobte si je. Ukážeme vám, jak ušít kosmetickou taštičku snadno a rychle.

Pří výrobě kosmetické taštičky využijete jakékoliv zbytky látek s voděodolným povrchem, ale i koženku nebo třeba kůži, pokud si na jejich zpracování troufnete. Nejde o nic těžkého, jak vás rádi přesvědčíme. Vybrali jsme model se zaoblenými rohy, s nímž si poradí i úplný začátečník, protože není tak náročný na přesnost práce jako kosmetické taštičky s ostrými liniemi.

Jak ušít kosmetickou taštičku

Jak ušít kosmetickou taštičku – postup krok za krokem

Nejdříve si k ruce připravte všechny potřebné pomůcky. Seznam není dlouhý:

  • hlavní látka (s voděodolným povrchem)
  • kontrastní látka na šikmý proužek
  • vliselín (lepivá výztuž, o střední gramáži)
  • nůžky
  • pravítko
  • tužku, krejčovskou křídu
  • nitě v barvě látky )nebo naopak kontrastní)
  • šicí stroj

Určete si rozměry vaší kosmetické taštičky. Mezi ty běžné patří například 22×24 cm. Narýsujte dva obdélníky této velikosti na hlavní látku. Vystřihněte. Přídavky na švy nejsou třeba, práci si tak výrazně ulehčíte. Okraje látky zakulaťte, doporučujeme si nejdřív kulaté rohy připravit na šabloně z papíru za pomoci pravítka, případně i kružítka, a teprve poté je přenést na látku. Stříhání od oka rozhodně nedoporučujeme!

K dalším důležitým bodům přípravy patří i šikmý proužek. Ten je třeba stříhat v úhlu 45°, rozhodně tedy využijete úhloměr nebo třeba patchworkové pravítko. Délka šikmého proužku je určena obvodem obdélníku vystřiženého z hlavní látky. Ale pozor, vždy alespoň 3-4 centimetry přidejte, nastavovat šikmý proužek v průběh ušití by totiž bylo hodně problematické.

Na látce přesně vyznačte šířku šikmého proužku. Mělo by stačit přibližně 3,5 cm. Jakmile máme vše hotovo, můžeme se pustit do samotného šití. Pokud jste zvyklí zip přistehovat, nedělejte to. Zbytečně byste nadělali do voděodolného povrchu množství dalších dírek navíc. Zip není dlouhý, stačí ho tedy připevnit špendlíky pouze po stranách. Zip přišijeme k jednomu látkovému obdélníku, a to asi ve dvou třetinách výšky. Používáme dva stehy – jeden asi 2 mm od zoubků, druhý o další dva milimetry dále.

Teď všechny hotové části poskládáme. Na rubovou stranu obou látkových obdélníků přižehlíme lepivou výztuž. Prořízneme nebo prostřihneme otvor pod zipem. Díly sestavíme tak, aby byla taštička prozatím rubovou stranou navrch a sešijeme po celém obvodu přibližně 1-2 milimetry od okrajů.

Převrátíme na líc skrz otvor v zipu a na závěr našijeme po obvodu šikmý proužek. Přiložíme ho lícem ke středu spodní části, přišpendlíme a přišijeme. Takto postupujeme, dokud není celá taštička půvabně orámovaná. Nakonec můžeme podle chuti dozdobit.

Zanechte odpověď