Jak ušít kostým Mikuláše

Tato tradice je u nás stále živá a není divu, že Mikuláši, čerti a andělé udělají radost každým rokem tisícům děti. Jak ušít kostým Mikuláše, aby vypadal k světu a děti si návštěvu těchto předvánočních bytostí opravdu užily?

Šití mikulášského kostýmu je z celé trojice vlastně nejjednodušší. Falešné vousy totiž zakryjí obličej a vy se tak nemusíte trápit tím, zda vaše děti nepoznají strýčka odvedle nebo naopak shánět co nejméně známého příbuzného.

Není to těžké a vyjít můžete z věcí, které máte běžně doma. Existuje několik věcí, které by měl Mikuláš mít, ale jejich provedení a realizace je zcela na vaší úvaze. Kostým lze navíc zvládnout za jedno odpoledne a to bez větší námahy.

Co by mělo obsahovat přestrojení Mikuláše?

Oblečení svatého Mikuláše není vůbec těžké sestavit, protože každý z nás ví, jak Mikuláš vypadá, co nosí a jaké jsou jeho tradiční atributy – dlouhý bílý vous, velký košík nebo pytel dárků, vysoký bílo-zlatý klobouk a bílý plášť. K výrobě kostýmu Mikuláše tedy budete potřebovat:

Chcete-li se oblékat jako Mikuláš, budete potřebovat:

  • čepici sv. Mikuláše
  • bílou tuniku
  • plášť přes ramena
  • velký pytel
  • těžké zimní boty
  • falešný bílý vous

Hotový oděv si lze objednat třeba přes internet nebo vypůjčit v půjčovně. Ovšem pozor, zamluvte si termín v dostatečném předstihu – velmi rychle bývají totiž vyprodané. Dalším prvkem kostýmu sv. Mikuláše pak mohou být třeba sáně, které zaparkujete před domem a Mikuláš z nich jakoby vystoupí. Kostýmu to dodává další prvek reálnosti.

DIY kostým Mikuláše

Pokud nechcete používat hotový kostým, můžete jej snadno vyrobit sami. Doporučujeme najít staré bíle prostěradlo, to přehnout, sešít po stranách a uprostřed ohybu prostřihnout otvor na hlavu. O dlouhé bílé rukávy se pak postará bíl tričko nebo mikina. A podobně můžete vyvést i plášť. Celý kostým lze ozvláštnit přišitím kožešiny. např. na límec pláště. Stačí v secondhandu zakoupit nějaký starý kabát nebo dobře prohledat skříně.

Čepici snadno vytvarujete z papíru, který potáhnete bílou látkou, na kterou ještě předtím namalujete třeba zlatý nebo černý kříž. Čepice by nahoře měla mít špičku a je dobré ji vyrábět podle obvodu hlavy osoby, která bude Mikuláše hrát. Nesmí chybět ani nezbytná zajišťovací gumička.

Zahnutý konec berly snadno vytvarujete z alobalu, který připevníte na nějaký dlouhý klacek. A vousy bývají před Vánoci k dostání doslova na každém rohu. A nesmí samozřejmě chybět ani velká taška plná dárků. Použijte starý potah na peřinu, nejlépe v bílé barvě, který můžete svázat provázkem nebo stuhou. Ale hodit se může i velký koš. Mikulášský kostým nezapomeňte doplnit nejlépe vysokými botami (na tenisky bývají děti obzvláště všímavé) a můžete vyrazit do chladného zimního večera.

Zanechte odpověď