Jak ušít kravatu

Hledáte originální dárek pro muže pod stromeček nebo marně pátráte v obchodech po ryze ženské kravatě, která by doplnila váš outfit ve stylu Coco Chanel? Už nemusíte, ukážeme vám, jak ušít kravatu za pár minut – přesně takovou, jakou budete chtít.

Vůbec nezáleží na tom, zda chcete šít kravatu pro svého syna, manžela nebo tatínka. Stačí přizpůsobit materiály případně velikost a je to. Doporučujeme vzít si k ruce nějakou starší kravatu, která zamýšlenému příjemci nového kousku doposud dobře sloužila. Perfektně tak odhadnete délku, tvar i velikost té zbrusu nové.

Jak ušít kravatu

Co budete potřebovat

Nakreslit šablonu na kravatu není těžké. Stačí začít křížem a poté dotvořit požadovaný tvar zakončení. Budete-li pátrat po internetových předkreslených vzorech, zadejte do vyhledávače výraz „herink tie.“ K samotném ušití si připravte:

  • látku na kravatu
  • niť v barvě zvolené látky
  • stehovku
  • látku na vyztužení (nejlépe vliselín)
  • nůžky
  • jehlu
  • špendlíky
  • krejčovskou křídu
  • žehličku

Na úplně první kravatový pokus se hodí bavlna. Dobře se s ní pracuje. Pustíte-li se do saténu, bude vám klouzat a nemuselo by to dopadnout dobře.

Jak ušít kravatu – návod

Vezměte si k ruce vzor na papíře. Pokud máte zatím nakreslenou jen výslednou podobu kravaty, přidejte po všech stranách 0,7 centimetru navíc pro látkovou záložku. Ve vzorech z internetu už bývá tento prvek obsazený. Vzor vystřihněte a přeneste za pomoci krejčovské křídy na látku. A to stejné proveďte i s vyztužujícím vliselínem.

Nyní látky a vliselín sežehlete, a to tak, aby na jednom díle kravaty vždy dosedal na rub (alias tam, kde není vidět žádný vzor, máte-li látku vzorovanou).

Obě strany kravaty přiložte lícem na sebe a sestehujte. Vezměte si k ruce stehovku a použijte delší stehy. Výrazně si tím usnadníte práci. Na vlizelín opět nakreslete kříž, který zaručí, že kravatu zaručeně sešijete dokonale rovně.

Sešijte na šicím stroji. Ale pozor, nedojíždějte až na samý otevřený konec kravaty. Pamatujte na to, že za chvíli ji budete obracet lícovou stranou ven, tak ať se vám všechna látka do ponechaného otvoru vejde!

Náš tip: směr šití otočte v okamžiku, kdy dojede k jednomu z ramen namalovaného kříže, díky tomu nebudou žádné stehy křivé!

Vypárejte stehovku a kravatu obraťte. Doporučujeme mírně zastřihnout rohy kravaty, půjde vám to potom lépe. Buďte obzvláště pečliví a neprostřihněte nit. Otočte vliselínem dovnitř. Opět sestehujte, tentokrát od vrchu. Pomůžete si tak při žehlení a kravata bude dokonale držet tvar. Vypadá to jako zbytečnost, ale skutečně se jinak kravata žehlí mnohem ale mnohem hůře a výsledek ani přes veškerou snahu nebývá dokonalý.

Sešijte kravatu i v místech, kde byla zatím pouze sestehovaná. Vypárejte veškerou zbylou stehovku a okraj kravaty zakončete entlem. A máte hotovo. Teď můžete kravatu nasadit nebo ozdobit podle potřeby a chuti.

Zanechte odpověď