Jak ušít maňáska

Chcete svým dětem vyrobit originální hračku? Hledáte jednoduchý návod, který snadno zvládnou s vaší pomocí i nejmenší ratolesti? Pak vyzkoušejte, jak ušít maňáska ze staré ponožky. Hotovo budete mít v krátkém čase, zábava vám však vydrží nadlouho.

Seznam potřebných věcí je krátký, dejte si však pozor na jejich kvalitu, stará roztrhaná ponožka příliš parády neudělá. A stejné je to i s knoflíky a dekorativní stuhou. Dejte si trochu práce a najděte ve své domácnosti opravdu nejlepší.

Jak ušít maňáska

Jak ušít maňáska

Pro začátek si připravte chuť do práce a pár základních položek:

  • pletenou ponožku
  • vatu
  • knoflíky
  • 2 silonové ponožky
  • kousky látek
  • ozdobnou stuhu
  • nitě
  • vlnu
  • nůžky
  • jehlu

Jednu silonovou ponožku naplňte vatou a vytvořte malý váleček. Ten vložte do pletené ponožky až na samý konec – to bude hlava maňáska. Šijte tak, aby se vám prsty do maňáska pohodlně vešly.

Našijte knoflíky pro oči a dozdobte obličej. Kousky látky mohou vytvořit tváře, pusu vyšijte červenou nití a nezapomeňte na vlasy. Druhou silonovou ponožku rozstřihněte napůl, naplňte vatou, vytvořte ruce a přišijte. Z dekorativní stuhy utvořte mašli (pokud chcete mít maňáska – holčičku) nebo třeba kravatu, to záleží na vás. A v ruko může váš ponožkový maňásek klidně držet třeba noviny, látkový koláč, květinu – nebo cokoliv jiného. Nechte děti, ať si o všem rozhodnou samy. Možná budete překvapeni, jaké loutky se u vás doma objeví.

Jaké bude mít maňásek vlasy (nebo třeba hřívu)?

V závislosti na použité technice lze použít obyčejnou vlnu nebo mohér. Z vlněných přízí je ideální kombinace 70% vlna a 30% polyamid se 2-3 nebo 3-4 vlákny. Umělá přísada dodává vlasům trvanlivost. 100% vlna se snadněji třepí. Mohér pak dodá vlasům úplně jiný vzhled. Je jemný a měkký na dotek a s trochou představivosti vypadá jako skutečné vlasy nebo srst. Vyžaduje však větší péči a časté hraní mu neprospívá. Jde tedy o materiál vhodný spíše pro starší děti.

Do práce se pusťte spolu s dětmi

Je více než žádoucí, aby byly děti od počátku až do konce do celého procesu tvorby zapojeny plně. Od návrhu až po dokončení maňáska. Šití maňáska může představovat novou výzvu. Kombinuje různé aktivity, nástroje a materiály.

Návrh maňáska musí být co nejjednodušší, aby jeho výroba probíhala hladce. Jednotlivé fáze práce by neměly trvat příliš dlouho, jinak děti rychle ztrácejí zájem. A to by byla škoda, získají totiž přitom množství nových dovedností. Zejména jemnou motoriku, vizuální koordinaci (ruka – oko), osvojí si vztah příčiny a následku, naučí se používat nové nástroje a využívat věci, které znají, docela novým způsobem. Pro společné trávení času pro rodiče a děti je šití ponožkového maňáska přímo ideální. A může jít také o pěkný dárek pro jiné členy rodiny.

Zanechte odpověď