Není to těžké, ale moci si vytvořit slušivého motýlka přesně v takové barvě a vzoru jaké potřebujete, je často k nezaplacení. A jak ušít motýlka, aby se vám za všech okolností zaručeně povedl?
Nebudete potřebovat mnoho materiálu a samotný postup je tak jednoduchý, že ho zvládnou i děti. Ovšem má-li motýlek vypadat precizně, budete se muset přece jenom trochu snažit. Pokud budete šít motýlka podle nás, budou rozměry hotového 11,5 cm x 6,5 cm.
Šití motýlka
Tak zaprvé: neobejdete se bez dobrého šicího stroje. V ruce sice motýlka ušít lze, ale nebude to ono. A co dál?
Materiály:
- vhodná látka
- tenká plsť se šířkou 6,5 cm x 23 cm
- zapínání
- šicí nitě
- nůžky
- univerzální krejčovský metr
- jehly
- rovná stehová patka
- žehlička a žehlicí prkno
A jak na to? Nejdříve si z připravené látky vyřízněte čtyři kusy:
– 26 cm x 16 cm (dva kusy)
– 70 cm x 6 cm
– 10 cm x 6,5 cm
Vše šijte za pomoci rovné stehové patky, která lépe drží materiál a jehla neklouže. Ovšem pokud si vyberete hedvábí, dbejte i na výběr správné (nejlépe speciální) jehly. Použít můžete i tu, určenou na hustě tkané textilie a mikrovlákno.
Začneme kombinací hlavních prvků motýlka (26 cm x 16 cm). Pravý obdélník ohněte a přišijte tak, aby na jedné straně zůstal 1,5 cm široký pruh. Otočte je, přiložte k sobě a stiskněte na hlavním švu. Sešijte k sobě. Vzniknou dvě křídla motýlka. Do každého vložte plsť a finálně sešite.
Kontrolujte, zda nejsou zvlněné hrany látky předtím, než je sešijte. Určitě se bude hodit žehlička a žehlicí prkno. Každé z nich sešijte zvlášť, nejlépe ručně (nebojte se, toto místo bude později zcela zakryté).
Opět prošijte uprostřed a připravte se na našití dlouhého pásu vázání (nebo kratšího pásku se suchým zipem. Nejdelší střihový prvek přeložte doprava a sešijte 1,5 cm od okraje záhybu! Pak otočte a znovu prošijte.
Připevněte na motýla. Nyní můžete vsadit suchý zip nebo si pořídit profesionální regulátor délky a použít ten. Umožňuje lepší uchycení motýlka k obleku a není tak nápadný. Zvlášť, když budete mít košili s trochu větším límcem.
Celý postup vypadá poměrně složitě, ale ve skutečnosti na něm vůbec nic není za pár minut budete mít hotovo. Více času zabere přesně stříhání látky než samotné šití. Dejte pozor, abyste používali vhodnou nit – nejlépe v barvě motýlka. Pak nebudou případně chyby v šití vůbec vidět. Na druhou stranu platí, že pokud se vám něco nepovede, je lepší to ušít znovu, než se snažit opravovat chyby. Prostoru na ně je totiž na poměrně malé ploše motýlka celkem málo.
Náš tip: pokud máte v rodině chlapců více, našijte jim stejné motýlky. Zejména kombinace otec-syn vypadají skvěle. Jen nezapomeňte u motýlků pro děti poněkud ubrat na rozměrech, jinak to bude vypadat přinejmenším zvláštně.