Jak ušít pareo -multifunkční model pro pokročilé

Možná si říkáte, že by to letos chtělo na pláž nebo do města něco lepšího. Ukážeme jak ušít pareo s několika funkcemi. Využijtee ho jako přehoz přes plavky i jako sukni nebo mini šaty pro každou příležitost.

Můžete už klidně vzít klasické hotové pareo a jednoduše vytvořit a obšít otvor pro hlavu nebo použít dostatečně velký kus jemné látky (skvělá je např, viskóza nebo umělé hedvábí) a udělat si přesně takové pareo, jaké chcete a potřebujete.

Co budete potřebovat:

  • 1,2 m až 1,5 m široký pruh vzdušné tkaniny s délkou nejméně 1,5 m
  • šicí stroj
  • nit
  • nůžky
  • pevnou stuhu

Varování: Multifunkční pareo, ušité z materiálu o délce1,2 m, lze poskládat pouze asymetricky. Lépe tedy vypadá jako halenka než jako sukně. Přes plavky však dobře poslouží v obou případech. Pokud dáváte přednost delší verzi, která bude sloužit především jako šaty, použijte nejméně 1,5 m x 1,5 m látky

Jak začít?

Začněte vyříznutím přesného kruhu uprostřed přeloženého pareo obdélníku či čtverce. Kruh by měl být tak velký, aby pohodlně přešel i přes vaše boky. Přeložte na polovinu a pak ještě jednou na polovinu. U vystřiženého kruhu nechte asi 1 cm přídavku na švy. Tady připevněte stuhu.

Připravte si šicí stroj. Použijte overlock, jinak se bude lehká látka třepit. Okraj dvakrát přeložte po půl centimetru a sešijte. Nyní můžete z dekorativních stuh v oblasti ramen vytvořit ramínka. Pokud budete pareo nosit jako sukni, snadno je schováte pod pásek, v případě použití jako šatů vás však jejich užitečnost příjemně překvapí. Dříve změřený obvod kruhu rozdělte do čtyř částí.

Ustřihněte čtyři kusy stuhy této délky, přidejte na záševky 1,5 cm (každý pásek šatů tedy bude mít nakonec délku 1/4 obvodu otvoru + 3 cm). Použijte v ideálním případě jinou tkaninu, aby se pásky odlišovaly od samotného zakončení obvodu kruhu. Připevněte pásky kolem otvoru směrem z pravé strany. Hrany pásků ze stuh musí být rovné a mezery mezi pruhy by měly přesně odpovídat předem vyznačeným bodům.

Všijte asi 1 cm od okraje. Pokud se hrana stuhy kroutí, můžete přidat vnitřní vyztužují pásek, aby se zpevnila. Přišijte důkladně, aby se stuhy nikde netřepily a nahoře sešijte. A už máte hotovo.

Chcete-li mít pareo ještě hezčí, obšijte jeho spodní okraj (nebo klidně všechny) různobarevnou stuhou. Zároveň tím jeho okraje zpevníte a nebude poté tolik vlát i v každém lehčím vánku, což může být zejména v případě šatů nebo topu opravdu velmi nepříjemné. Při uvazování přes plavky pak pareo jednoduše složte v místě otvoru pro krk a zavažte. Nikdo nic nepozná a uděláte-li navíc jeden nebo dva ozdobné uzly, bude efekt zaručen. Multifunkční pareo se rychle stane oblíbeným kouskem vašeho letního šatníku. A přitom byla jeho výroba tak snadná!

Zanechte odpověď