Chystáte se na maškarní bál nebo jen chcete svému dítěti udělat radost: podívejte se, jak ušít pelerínu jen z toho, co vám zbylo doma ve skříni s látkami.
Pro začátek je třeba dobře počítat. K ušití peleríny o délce po kotníky (což se rovná délce přibližně 150 cm) budete potřebovat dostatečné množství látky. A to přibližně 3,5 metru. A jestliže má být plášť podšitý, potřebujete samozřejmě ještě jednou tolik materiálu.
Začněte důkladným promyšlením střihu
K ruce si připravte také halenku nebo tričko o velikosti osoby, pro kterou je pelerína určena. Bude se vám díky tomu lépe dělat střih. A nezapomeňte ani na nitě, které co nejlépe barevně ladí s látkou a také na nezbytné zapínání.
A nůžky, svinovací metr, či krejčířskou křídu snad už zmiňovat nemusíme. To by měla být samozřejmost.
Nejdůležitější je příprava vzoru
Nejprve si na papír rozvrhneme přední část pláště. Za tímto účelem si vezmeme výše zmíněnou halenku nebo tričko a přeložíme ji na polovinu. Poté ji položíme rovněž na dvojitě přeloženou látku. To je základ střihu.
Přenesení střihu na látku
Jakmile bude vše urovnáno, soustředíme se na přenesení střihu na látku. Poté na složenou látku nakreslíme samotný výstřih halenky a vzápětí poté i její ramena. Jakmile máme hotovo, prodloužíme linii ramen přibližně asi 2 cm. To aby pelerína na ramenou dobře držela. Nakonec vedeme přímku diagonálně od konce k okraji látky. A při navrhování zadní částí pláště postupujeme podobně. Tentokrát však na napůl složený materiál přeneseme zadní část naší složené halenky. Nenechte se mýlit, obě části opravdu nebývají stejné.
Jak šit a co si připravit
V tomto kroku je třeba trochu zaoblit ramena naší budoucí peleríny, a to tak, aby na tomto místě nebyly žádné „nevzhledné rohy“. Je také ten správný čas na kapuci. Tu snadno vytvoříte tak, že na dvojitě přeloženou látku nakreslíte čtverec. Jedna jeho strana by měla odpovídat polovině délky linie ramen. Nakonec se zbavte jednoho z „rohů“ čtverce a zakulaťte ho.
Kapuce – jak ji ušit?
Pokud chceme tu část pláště hlubší, pak bezpodmínečně musíme posunout výše zmíněný oříznutý roh čtverce trochu doprava.
Nyní vše vystřihneme
Jakmile máme jednotlivé části pláště pečlivě vystřižené ostrými, můžeme začít šit. A jak postupovat? V prvním kroku nejprve sešijeme boky peleríny k sobě a to tak, že na každé straně zadní část bude přisedat jedna přední část. Jinak to ani nejde.
Poté přišijte k téměř hotové peleríně i předem navrženou kapuci. Jestliže jste se pustili do pláště bez podšívky, pak jednoduše nakonec všechny vnitřní stehy začistěte a máte hotovo. V přední části v horní části peleríny pak samozřejmě ještě našijte knoflík nebo jiný dekorativní prvek pro snadné zapínání. Může jít i o šňůrky. Ovšem nahradit je lze i ozdobným háčkem nebo třeba dvěma šňůrkami nebo stuhami. To už je jen na vás.
Jak na pelerínu s podšívkou
Pokud má plášť podšívku, postupujeme při její výrobě stejně, jako kdybychom šili horní část. Poté na závěr sešijeme všechny prvky dohromady a máme hotovo .