Jak ušít plášť

Miluje vaše dítě upíry, elfy nebo třeba batmana? Případně se chystáte na larp nebo fantasy či sci-fi con, a chcete se blýsknout svou ruční prací? Ukážeme vám, jak ušít plášť pro libovolnou pohádkovou nebo filmovou postavičku snadno, rychle a s jedním šikovným trikem navíc.

Pro začátek vsaďte na látku, se kterou se dobře pracujete. Perfektní bude bavlna. Ovšem pokud už máte s šitím nějaké zkušenosti, klidně se pusťte i do hladkých a klouzavých textilií, které docela jistě ocení malé princezny nebo třeba čarodějové a kouzelníci.

Jak ušít plášť

Seznam pomůcek není příliš dlouhý, jen látky budete potřebovat poměrně dost – tedy chcete-li něco víc, než jen vlající kousek látky na zádech. Do pláště podle našeho návodu se bez problémů zahalíte nebo třeba i ukryjete před nepřízní počasí, což by se vám zvláště na larpech a jiných venkovních akcích mohlo opravdu hodit.

Budete potřebovat:

  • asi 3,5 m vhodné tkaniny tkaniny (chcete-li podšívku, pak zhruba stejné množství kontrastní látky)
  • tričko, které dobře padne osobě, pro kterou plášť šijete
  • nitě barevně sladěné s látkou
  • libovolné zapínání – háček, knoflík, ozdobná stuha nebo třeba provázek – záleží na vašich preferencích
  • krejčovské doplňky: nůžky, krejčovský metr a křída

Jak na to:

Ze všeho nejdřív si připravte vzor. Tričko složte na polovinu a položte ji na materiál pro výrobu pláště, přeložený v půli – pěkně sklad na sklad. Budete si tak jistí, že plášť bude za všech okolností dobře sedět v ramenou.

Obkreslete výstřih i linku ramen a tu prodlužte asi o 2 centimetry. Nakonec nakreslete i zbylou část pláště, spadající dolů v mírném úhlu. Ten si mimochodem poznačte nebo vystřihněte z papíru, abyste ho později mohli zopakovat. Dole můžete plášť upravit do oblouku, nebo ponechat rovný. Látku po celém obvodu pečlivě spíchněte a vzor pláště vystřihněte.

Teď je třeba nakreslit ještě kapucu – mimochodem superhrdinové a podobné postavičky ji nepotřebují, takže můžete tento krok v klidu vynechat.

Na látce nakreslete čtverec, jehož délka strany se bude rovnat polovině délky řezu krku. Jeden roh zaoblete, zbylé ponechte tak. Takto vznikne klasická kulatá kapuce. Ale chcete-li jiný tvar, jednoduše na předlohu v tomto místě „naroubujte“ prodloužený roh, zakončený zužující se kulatou špičkou. Rovněž vystřihněte a můžete začít šít.

Všechny okraje látky založte dovnitř a přišijte. Do výřezu krku všijte kapucu a opatřete plášť vhodným zapínáním – tady se můžete hodně vyřádit, ozdobně obšít knoflíkovou dírku, použít ozdobné stuhy apod. Chcete-li připevnit k plášti podšívku, našijte ji zvlášť na tělo pláště a zvlášť na kapuci, a teprve poté obě části sešijte dohromady. Kapuce se přirozeně nařasí sama, až si plášť obléknete. S takovýmto pláštěm uděláte opravdu hodně parády.

Zanechte odpověď