Jak ušít podsedák

Chtěli byste si ozdobit interiér kuchyně nebo si jednoduše vyzkoušet svůj šicí stroj na něčem jednoduchém? Ukážeme vám, jak ušít podsedák pěkně krok za krokem. A proč se do takové činnosti vůbec pustit? Třeba proto, že si můžete vybrat jakékoliv materiály a barevná provedení. Svůj interiér dokonale vyladíte a nebudete se muset spoléhat na mnohdy nedostačující výběr v obchodech.

Podsedák na tvrdé židli pro nás není jen symbolem pohodlní. Tato nenápadná maličkost dodá našemu interiéru i kýženou útulnost. Jeho cena je opravdu minimální a efekt? Podívejte se sami.

Šijeme podsedák

Pro začátek vybírejte klasickou bavlněnou textilii. Dobře se na ní sedí a při šití neklouže a nehrozí tak riziko zmuchlaných stehů. Můžete volit i bavlnu s impregnační úpravou, která vaše podsedáky ochrání od nepěkných skvrn od jídla. Vyhnete se jejich pracnému čištění – na většinu nečistot vám postačí houbička se saponátem.

Naše podsedáky mají krom klasického „sedacího čtverce“ také efektní stuhy, díky nimž je snadno připevníte k opěradlu židle.

A co na ně budete potřebovat?

  • libovolná tkanina (na horní a spodní stranu podsedáku)
  • kontrastní tkanina (boky a vázání)
  • podšívková tkanina (může být například flanel)
  • papír pro výrobu šablony
  • nůžky
  • zip
  • ostré nůžky
  • špendlíky
  • vatelín nebo polystyrenová výplň.

Obkreslete tvar sedací plochy vaší židle na papír a vystřihněte ho. Překreslete tento vzor na první tkaninu a na flanel. Na každé straně přidejte 1 cm příspěvku na šev a vyřízněte z obou látek dva kusy (na spodní a horní část podsedáku).

Nastříhejte proužky z kontrastní tkaniny a flanelu. Měly by být stejně dlouhé jako boční strany podsedáku + 6-7 centimetrů, určených pro samotné vázání. Budete potřebovat 2 flanelové proužky a čtyři z látky. Ideální šířka je asi 5 cm.

Sestavíme podsedák. Horní stranu a spodní část polštáře spolu s flanelovou vložkou položíme na pravou stranu a zastrčíme mezi ně tři pásy (dva textilní s flanelem uprostřed). Sešijeme. A totéž provedeme i na druhé straně polštáře. Pokud jsme vybrali tkaninu, která se třepí, budeme muset pásky nejdříve obšít.

Nyní je třeba vložit zip do zadní části polštáře. Tudy budeme podsedák plnit vybraným materiálem. Stačí vložit potřebné množství vatelínu, případně dosypat ideální množství polystyrenových kuliček. Výhodou je, že si podsedák můžeme naplnit přesně do takové míry, jakou potřebujeme. Když máme hotovo, sešijeme flanelovou vložku, pokud bychom podsedák pouze zapnuli na zip, velmi brzy by se výplň z volného konce zipu začaly drát ven. Bude-li později třeba výplň doplnit, jednoduše stačí kousek flanelu vypárat, naplnit a znovu zašít. Necvičené oko nic neuvidí a váš podsedák bude dokonalý za všech okolností. A to za tu práci vážně stojí.

Zanechte odpověď