Mít útulný domov je přáním každého z nás. Není nic příjemnějšího než se vracet do bytu, kde se cítíme dobře, a kde i malé detaily v nás probouzí pocit lásky a štěstí. K vytvoření takového bydlení není vůbec nutné mít spoustu peněz, ani si zvát bytového designera, při troše šikovnosti to zvládneme sami.
Poklady, které hladí duši
Jedním ze skvělých tipů na zútulnění našich příbytků, jsou textilie. Deky, do kterých se můžeme večer zachumlat při sledování televize, měkké polštářky na sedačce, ubrusy a prostírání zdobící náš stůl, vkusné okenní závěsy nebo třeba potahy na židle s romantickou mašlí.
Ačkoliv se dnes dá téměř všechno koupit, největší přidaná hodnota je vždy ve vlastní práci. Ušít tyto drobné projekty není žádný velký problém ani pro švadlenku – začátečnici. Nevěříte?
Jednoduché věci bývají nejhezčí
Pojďme se pustit do posledně jmenovaného projektu – potahu na židli s mašlí. Pokud si říkáte, že to nezvládnete, tak věřte, že s naším návodem to půjde hezky od ruky. A co víc? Vyzkoušíte jednou a budete je šít znovu a znovu. Své židle pak můžete oblékat podle vaší momentální nálady, ročního období, příležitosti nebo jej kdykoliv a rychle sladíte třeba s barvou vašeho jídelního servisu. Střídat můžete motivy vánoční, velikonoční, proužkové, srdíčkové, kytičkové, abstraktní nebo udělat radost dětem s jejich oblíbenými postavičkami. Určitě jim pak bude u stolu i lépe chutnat.
Co je na takový jednoduchý potah potřeba?
Především vhodný materiál. Měla by to být látka pevnější, ideálně přírodní, na níž se nám bude příjemně sedět. Bavlněné tkaniny s vyšší gramáží jsou dobrou volbou. Na trhu bývají k dostání ve všemožných barvách, kombinacích i vzorech. Stačí si změřit délku sedáku židle, připočíst zhruba 20 nebo raději 25 cm a tuto míru si v obchodě nechat ustřihnout v celé šíři vybrané metráže. Důležitým krokem je látku před šitím vyprat a vyžehlit, neboť přírodní tkaniny mají tendenci se srážet. Kdybychom to udělali až po ušití, už by nám to nemuselo na židli hezky sedět.
Kromě šicího stroje budeme ještě potřebovat přibližně 80 cm prádlové, dobře pružící gumy o šířce zhruba 1 cm, jemnější papír na střih (prodávají se speciální střihové papíry nebo v poslední době je velmi oblíbený tzv. perlan, jež se dá pořídit třeba v lékárnách. A pak už jen mít chuť tvořit a jdeme do toho!
Vyrábíme vlastní papírový střih
Nyní se můžeme pustit do výroby samotného projektu. V prvé řadě si na papír obkreslíme sedák židle, který budeme oblékat do nového. Nejlépe vynikne nový „kabátek“ na čalouněné židli, ale i klasické židle s ním prokouknou.
Sedáky většinou nebývají pravidelnými čtverci ani obdélníky, proto tvar obkreslujeme opravdu pečlivě. Než však střihneme do papíru, přeložíme ho napůl a stříháme tak, abychom měli obě poloviny střihu stejné.
Dvakrát měř, jednou řež … teda stříhej
Hotový papírový střih položíme na látku. Nestříháme však těsně okolo něj, nýbrž přidáme okolo celého obvodu ještě 3 cm látky navíc na tunýlek a přehnutí na šití. Než stříhneme do látky, pečlivě překontrolujeme, zda nám vše sedí, jestli máme vzor otočený požadovaným směrem a pořád myslíme na přidání 3 cm látky na tunýlek a šití. Dobrou radou také je, označit si křídou na látku místa, ve kterých se budou nacházet zadní rohy sedáku, ke kterým budeme nakonec všívat mašle. Po navlečení gumky bychom je pak už hůře hledali. Tímto máme nastříhanou část na sedák a zbývá si nachystat dva rovné pruhy o velikosti cca 8 x 70 cm (mohou být i širší – viz další text) na mašle.
Pár tipů před samotným šitím
Poslední drobná vychytávka a jdeme šít potah
Ještě než spustíme šicí stroj, našpendlíme si kolem celého obvodu látky na sedák tunýlek na gumu. Ten musí být alespoň o 5 mm širší než guma, která jím bude ve finále provlečená. Pokud je toto jeden z vašich prvních šicích projektů, nebo si ještě zkrátka nejste špendlením úplně jisti, můžete si přehyb látky jednoduše nastehovat. Při následném šití tunýlku nezapomeňme ponechat v jednom místě malý otvor na provlečení gumy.
Příprava a šití ozdobných mašlí
Teď přichází na řadu mašle. Ty mají význam praktický i ozdobný. Budou krásným a nepřehlédnutelným doplňkem a také nový obleček pevně k židli přichytí. K jejich „výrobě“ budeme potřebovat žehličku. Na jednom ustřiženém rovném pruhu založíme oba užší konce 1 cm dovnitř a ohyby zažehlíme. Potom podélně přeložíme celý pruh na polovinu a rovněž jej zažehlíme.
K zažehlené středové linii nyní přeložíme oba podélné okraje pruhu a znovu použijeme žehličku. Nezapomeňme, že musíme mít dovnitř zažehlené i oba kratší kraje. Ve finále budeme mít tedy z původního 8 cm širokého a 70 cm dlouhého kusu látky pruh (mašle) o délce 68 cm, ale šířka se nám zúží na 2 cm. Chcete-li mít mašle širší, nestříhejte 8 cm, ale klidně 10 i víc, podle vašeho uvážení a vkusu. Stejným způsobem si připravte i druhou mašli a obě takto zažehlené prošijte dokola kolem celého obvodu těsně u kraje látky. Můžete použít klasický rovný steh, ale umožňuje-li vám to šicí stroj, klidně i nějaký ozdobný. Tím, že jsme měli mašle hezky zažehlené a prošili jsme je ze všech stran, jsme si ulehčili práci a není třeba je otáčet.
Poslední krok a máme hotovo
Nyní si najdeme křídou označené dva zadní rohy, které doléhají k opěrkám židle. K nim za chvilku budeme přišívat mašle. Než se tak ale stane, provlečeme tunýlkem připravenou gumu, jejíž oba konce pevně přišijeme k sobě.
Přišitím rovných proužků (mašlí) na obě vyznačená místa naše šití končí a nový kabátek na sedák je na světě. Stačí ho jen natáhnout, ozdobně zavázat mašličky a pohlazení po duši svým vlastnoručně zhotoveným krásným bytovým doplňkem se určitě dostaví.