Potřebujete šikovný obal na chleba, zeleninu nebo třeba na sypké potraviny, pro které si chodíte do bezobalových obchodů, Ukážeme vám, jak ušít pytlík, do kterého lze dát opravdu cokoliv. Díky ruční práci nejste omezeni vzorem ani velikostí. Můžete si tedy snadno ušít pytlík přesně pro své potřeby.
Pro začátek doporučujeme brát si k ruce bavlnu. S tou se šije nejlépe, nebude vám nikam utíkat a pytlík také něco vydrží. Navíc vám ukážeme i šikovný návod na to, jak si zajistit bezpracné a rychlé stahování jeho vršku.
Šijeme pytlík z bavlněného plátna
Rozměry si určitě podle materiálu, který chcete uvnitř pytlíku skladovat. Jiný je potřeba na chleba a jiný na malé množství sušeného ovoce. V zásadě potřebujete dva stejně velké obdélníky. Nezapomeňte k plánovanému rozměru připočítat na každé straně i několik milimetrů navíc. Ty budou potřeba na vytvoření švů. Ještě lepší bude. Pokud použijete jeden pruh látky vcelku, který potom jenom přeložíte. Ušetříte se tak práci i jeden zbytečný šev na dně pytle či pytlíku.
Používáme-li dva díly, začneme celou proceduru právě sešitím jejich úzkých části k sobě. Zároveň zajistíme obvod látky proti třepení. Můžete použít textilní lepidlo nebo třeba cik-cak steh. Fantazii se meze nekladou
V horní části pak nezapomeňte vytvořit tunýlek. Jeho velikosti záleží na tom, jak širokou stuhu jím chcete protáhnout. Ale nezapomeňte, že tudy musí bez potíží projít i spínací špendlík nebo jiný nástroj, který vám s tím pomůže. Vytyčený tunýlek dobře zažehlete.
Už jsme skoro v polovině. A jak dál?
Poté stejným způsobem zažehlete boky pytlíku. Máte tak připravený prostor k šití. Každý šev začněte vždy těsně po okrajem, který vznikl při zažehlení a založení. Poté přeložte na líc, stane se to, že se vám zatím nesešité přídavky samy od sebe založí dovnitř. A to je dobře. Zbývá tedy jen přežehlit boky.
Teď už je nutné jen horní okraj zahrnuto dovnitř a zajistit ho špendlíky. Poté otočte zpět na rub. Tunýlek se vám bude mnohem lépe prošívat a vyhnete se tak riziku chyb. Stačí ho prošít jen rovný stehem a šicí jehel veďte tak, aby procházela jen kousek od okraje.
Teď naposledy pytlík přetočte a dobře ho vyhlaďte. Zjistíte, že po jeho přetočení na líc vám nahoře v zásadě vznikly opravdu pěkně začištěné konce tunýlků.
Jak provléknout šňůrku
Co udělat v případě, že se nechcete zdržovat nějakým zdrhovadlem, ale přitom chcete mít dobře zavřený pytlík? Stačí jen šikovně provléknout šňůrky. Musíte postupovat podle schématu. Začněte u zadní strany pytlíku a to vlevo, ven pak musíte vyjít vpravo, okamžitě stužkou zamiřte zpět doleva na přední straně a nakonec vyjeďte na levé straně. Druhou šňůrku protáhněte opačně a máte hotovo. Teď už stačí pytlík jen vzít a použít tma, kde potřebujete.