Jak ušít tašku přes rameno

Nejste spokojeni s výběrem v obchodech? Poradíme vám, jak ušít tašku přes rameno z dostupných materiálů. A začneme už od samotných základů, tzn. výběru vhodného textilku.

Pokud jde o výběr materiálu, jsou ekologické nákupní tašky přes rameno obvykle vyrobeny ze silnějších, dosud nepoužitých pláten. Doporučujeme vyhnout se vzorům, aby se vám nákupní taška hodila opravdu k jakémukoliv outfitu.

Jak ušít tašku přes rameno

Pokud jsou pro vás ideální konečné rozměry tašky 45 × 40 cm, pak si pro šití připravte dva obdélníky o rozměrech 98 x 43 cm. A nezapomeňte ani na další dva obdélníky, ze kterých budou úchyty – pro ty o šířce 3 cm si připravte dva kusy vhodného materiálu 8 × 62 cm .

Přeložte oba velké obdélníky látky napůl a ohněte. Spojte strany špendlíky a sešijte asi 5 mm od okraje – ano, okraj materiálu musí směřovat ven, protože děláme francouzský šev. Teď si vezměte k ruce žehličku. Jak vyžehlit francouzský šev, aby vypadal ještě lépe? Vyplatí se žehlit už první plochý šev a posléze látku rozevřít a pečlivě vyžehlit z bou stran.

Sešijte boky tašky asi 1 cm od předchozího švu. Díky předchozímu zažehlení je snazší složit látku tam, kde byl předchozí šev. Hlavní část tašky je již našitá, nyní je čas na uši! Delší strany uší složte pravou stranou dovnitř a sešijte 1 cm od okraje .

A opět žehlete jako v případě francouzského švu. A opět sešijte, tentokrát jen asi 3-5 mm od okraje – záleží na tom, jak blízko jste schopni se bez obtíží trefit a co vám dovolí šicí stroj. Nyní je třeba uši přišít.

Nejprve přeložte horní část tašky asi na šířku 1 cm – můžete si nakreslit čáru nebo změřit danou hloubku překládáním každých pár centimetrů. Vzhledem k tomu, že lem bude dvojitý, tak poté tkaninu znovu přeložte, tentokrát asi na šířku 3 cm.

Na levé straně označte střed tašky a změřte si odtud 8 cm doprava i doleva. Na těchto liniích přichyťte uši a posléze je přišijte. Na druhé straně uděláme to samé. Nyní sešijeme lemy asi 2–3 mm za hranou látky určené pro ucha tašky.

Nakonec zbývá ozdobné prošití ve tvaru písmene X. Nejlepší je začít šikmo zdola, jet po vrcholu a poté šikmo dolů. Nemusíte šít rovnoběžně se spodkem, protože úchyty již budou pěkně přichyceny od předchozích stehů a pěkné prošívání by mohlo být vzhledem k nahromaděnému množství látky problematické – je tu opravdu hodně vrstev materiálu!

Jakmile všijeme uši, tak už stačí jen naši novou látkovou tašku přes rameno přežehlit a vše je hotovo. Samozřejmě se nabízí i nejrůznější zdobení. Pokud jste zvolili jednobarevný textil, pak doporučujeme decoupage na látku nebo nejrůznější našívací aplikace. Hodit by se mohly i barvy na textil nebo pár ozdobných knoflíků. Fantazii se zkrátka meze nekladou.

Zanechte odpověď