Jak ušít ubrus

Chcete si originálně ozdobit stůl před vánočními svátky? Poradíme vám jak ušít ubrus s elegantně uzavřenými rohy, který vypadá jako zakoupený v obchodě. Zvládnete to i tehdy, pokud nemáte s šitím žádné zkušenosti. Postup není vůbec složitý a vystačíte si s málem.

Pro začátek si vyberte vhodnou látku. Volte buď jednobarevnou nebo nějakou s pravidelným vzorem. Velikost si naměřte podle stolu. Elegantně vypadá, pokud ubrus na všech stranách přesahuje ve stejné vzdálenosti, a to alespoň v délce pěti centimetrů.

Jak ušít ubrus

Ovšem máte-li malé děti, doporučujeme se raději podobným dekorativním prvkům vyhnout. Ubrus visící ze stolu je spolehlivým magnetem na průšvihy. Dítě by se rádo něčeho zachytilo… a zbytek vám už nejspíš nemusíme popisovat. Při měření rozměrů ubrusu však myslete na to, že je třeba okraje zahnout o 2,5 cm, přidejte si tedy potřebnou rezervu, jinak vám nebude brus přesně lícovat se stolem a výsledek bude všechno, jen ne sváteční.

Jak ušít ubrus – praktický návod

Naměřte si velikost látky podle velikosti stolu s 2,5 cm rezervou. Pro začátek se pouštějte do ubrusů čtvercových nebo obdélníkových, jiné tvary si nechte na později. Vzdálenost dvou a půl centimetru si vyznačte křídou. Nyní si odměřte 2,5 cm na každou stranu od rohu, vytvořte v rohu trojúhelník a ten odstřihněte.

Látku přeložte diagonálně lícovou stranou k sobě a vyznačte si jeden centimetr od okraje, a to na obou stranách. Buďte přesní, jinak vám pěkné a přesné rohy nevyjdou. Přesně po čáře prošijte. Až budete mít hotovo, látku nad prošitým rohem prostřihněte. Nebude vám tak překážet, až budete vytvářet pěkný roh. Stejným způsobem připravte i tři zbývající rohy.

Roh převraťte a za pomoci ostrého předmětu ho vytlačte ven, skvělá je třeba propiska (samozřejmě se zataženým hrotem). Šev rozžehlete. Vypadá to, že už máte skoro hotovo, ale k dokonalosti pořád něco chybí. Vytvořte záhyb a odměřte ho podle prošití. Látku zahněte dovnitř po celé délce. A to samé proveďte po celém obvodu ubrusu. Opět postupujte raději pomalu a pečlivě. Vše průběžně přežehlete, tak látku nejlépe zafixujete na její místo. Rohy přichyťte špendlíky.

Nyní prošijte blízko okraje záhybu. Nit vybírejte tak, aby ladila buď s podkladovou barvou ubrusu nebo některým výrazným motivem v jeho vzoru. Znovu přežehlete, tentokrát už celý ubrus, a máte hotovo. Stačí ozdobit slavnostní stůl.

Vyrobte si rovnou celý sváteční set

Jakmile tento postup jednou zvládnete, poradíte si s ním už v jakémkoliv měřítku. Vyrobte si proto i slavnostní prostírání pod talíře! Naměřte stejně velké kusy látky ladící se vzorem na ubrusu a přetvořte je stejným způsobem. Každý tak bude mít pod talířem svůj vlastní kousek textilie a při případné nehodě nebudete muset prát a žehlit ihned celý ubrus.

Zanechte odpověď