Jak ušít vak na záda

Dětem se podobným nápadem zavděčíte snadno, ale možná ho využijete i vy na drobné nákupy. Poradíme vám, jak ušít vak na záda z vašich oblíbených látek a materiálů tak, aby zaručeně potěšil a jeho výroba se vešla do jednoho krátkého odpoledne.

Tento vak je praktický také pro všechny, kteří rádi jezdí na kole nebo své ratolesti vysílají na několik různých sportovních kroužků týdně. Můžete našít několik různě zbarvených vaků, do nichž budete ukládat všechny potřebné pomůcky pro ten který jednotlivý sport. Nejmenším dětem pak mohou pomoci i obrázky sportovního náčiní nebo něčeho, co jim jejich oblíbenu aktivitu připomíná.

A samozřejmě nemusí jít jen o pohybové aktivity. Vak na záda snadno ukryje různé hudební nástroje a boty, pracovní zástěru do keramiky nebo třeba pomůcky pro kroužek chovatelství. Je-li to třeba, ušijete ho z materiálů, které se dobře perou a když bude úplně nejhůř, investujete trochu svého času do ušití nového.

Bonusem bude také jeho originalita, díky níž nehrozí, že bude zaměněn s výbavou jiných dětí z oddílu, což pro rychlém odchodu ze šaten jistě v mnoha situacích oceníte.

Jak ušít vak na záda

Nejdřív si přichystejte vše, co budete pro výrobu vaku potřebovat. Rozměry si samozřejmě můžete upravit podle sebe, ale pro začátek doporučujeme vycházet z těch uvedených. I když je ušití vaku na záda poměrně jednoduché, stejně může dojít k nepříjemným zádrhelům.

Potřebujeme:

  • základní materiál v barvě nebo vzoru, které se nám líbí (nejlépe nám poslouží silná bavlna, plátno nebo plachta),
  • nit v barvě látky,
  • 2 kusy silné šňůrky nebo provázku,
  • krejčovský metr,
  • nůžky,
  • šicí stroj.

Ze základní látky si vystřihněte jeden kus o rozměrech 100cm x 50cm a přeložte jej na polovinu, pravou stranu dovnitř. V dolních rozích vytvořte záhyby, kam později vložíte konce šňůrky nebo provázku.

Textilii sešijte na obou stranách a nezapomeňte ani na dodatečné prošití rohů, které jste předtím přeložili. Zpočátku použijte rovný steh, později vše zakončete cik-cak. Tím zajistíte, že nebudou z látky trčet žádné nitě, a že se látka neroztřepí a celé dílo se brzy neobrátí v rozpáranou hromadu vláken.

Dvakrát přeložte již skoro hotový vak v horní části, abyste vytvořili dostatečně silné a odolné okraje. Zakládejte zhruba do šířky 1,5 cm. Šijte rovným stehem a ponechte jeden centimetr širokou mezeru ve stehu po stranách – tudy navléknete do vaku provázek.

Ten si připravte ve dvou kusech po 150 cm. Použijete-li plastovou šňůru, opalte každý konec tak, aby se netřepil. U bavlněné šňůry stačí uzlík. Navlékněte provázek tak, aby po obou stranách z vaku vykukoval. Nyní stačí už jen oba konce spojit ozdobným uzlíkem a máte hotovo! Se zbrusu novým vakem na záda teď už stačí jen vyrazit do přírody nebo kamkoliv jinam!

Zanechte odpověď