Jak ušít zavinovačku

Nemůžete v obchodech najít opravdu pevnou zavinovačku nebo jednoduše chcete využít zbytky látek v domě, a zároveň si trochu osvěžit svoje šicí umění? Poradíme vám  jak ušít zavinovačku snadno a rychle, a to v přesně takové podobě, jakousi budete přát.

Není to vůbec těžké. Největší výzvou celého návodu bude asi vaše cesta do obchodu pro nákup vatelínu. Doporučujeme používat dvě vrstvy a dvě gramáže (80 gramů a např, 60 gram) pro zimní období nebo jednu vrstvu pro období letní.

Jak ušít zavinovačku

Jak ušít zavinovačku – postup

Nejdříve si nachystejte vše potřebné. Na stole by mě ležet:

  • vatelín
  • bavlněná textilie
  • měkký dětský plyš
  • suchý zip

Zavinovačku doporučujeme šít v rozměrech 80x80cm. Ta bývá pro děti do tří měsíců věku, které zavinovačku využijí nejvíce, zcela dostačující. Látky vystřihněte do požadovaných rozměrů a navrstvěte na sebe takto: vatelín,vatelín, plyš (rubem nahoru) a textilie (rubem nahoru).

Vše řádně srovnejte na sebe a spíchněte špendlíky nebo třeba spojte kolíčky na prádlo. A aby se látky skutečně nepohnuly, použijte několik špendlíků i do středu budoucí zavinovačky. Nyní vše sešijte.

Je dobré nejdříve sešít první dva okraje do tvaru písmene L, a to asi 1,5 cm od okraje látky. Pak látky znovu vyhlaďte případně překolíčkujte, a teprve poté pokračujte v sešití zbývajících dvou stran. Bohatě se to vyplatí, vychytáte tak naprostou většinu nerovností. Na poslední straně nezapomeňte ponechat asi 30 cm velký otvor na provlečení a zašití.

Nyní ostřihněte veškeré zbytky látek po stranách tak, aby od okraje nit nepřebývalo více než jeden centimetr. Převlečte na lícovou stranu a řádně vyhlaďte. Jakmile je vše hotovo, došijte i posledních čtyřicet centimetrů. Aby bylo prošití rovnoměrné a pevné, postupujte tentokrát ve vzdálenosti přibližně 0,5 cm od okraje.

Nyní je třeba přišít ještě suché zipy. Zavinovačku otočte stranou určenou pro hlavičku směrem nahoru. U dvou postranních rohů vyznačte asi 20 centimetrů vedoucích ke středu. Zde budou zipy. Přišijte a máte hotovo.

Nebo můžete ještě jedno balení suchých zipů přidat i z druhé strany. Tehdy získáte zavinovačku oboustrannou, vhodnou na léto i na zimu. Prostě jednoduše vyměníte stranu podle aktuální potřeby. Během chladných dní miminko zahřeje měkký dětský plyš, v létě pak ocení spíše jemnou bavlněnou stranu.

Jak používat zavinovačku

A jak se zavinovačka skládá? Položte miminko, přikryjte ho spodním cípem zavinovačky a oba zbývající přes něj přehněte a zafixujte suchým zipem. A útulný pelíšek je hotový.

Náš tip: Zavinovačky ušité podomácku budou jistě skvělým dárkem pro všechny kamarádky, které už doma čerstvě narozené miminko mají. Snadno tak můžete použít jejich oblíbené barvy i vzory. Navíc jde o originál, který nikde nekoupíte.

Zanechte odpověď