Jak ušít závoj

Patří k nejdražším součástem svatebních šatů a přitom na jeho výrobě není vůbec nic složitého. Ukážeme jak ušít závoj z dostupného tylu za pár hodin. Budete k tomu potřebovat jen málo – vhodnou látku, hřebínek do vlasů. Nit, špendlíky a perličky nebo kamínky na ozdobu (budete-li o ně stát).

Tento postup zvládnou i úplní začátečníci. Stačí jen obstarat vhodný materiál a mít trochu času a chuti do práce. Tyl není třeba nijak obšívat – netřepí se. A obejdete se i bez škrobení a dalších neoblíbených činností. Jeho vlastní impregnace totiž obvykle docela stačí.

Několik dobrých rad do začátku

Tyl koupíte v běžné galanterii, ale pokud budete mít možnost nakoupit ve velkoobchodě, využijte ji. Dostanete se totiž na mnohem nižší ceny a leckdy bývá k mání i více barevných variant. Kdo říká, že musíte zůstat jen u čistě sněhově bílého závoje? Smetanová, ivory nebo mramor má rovněž něco do sebe. A pokud budete mít svatební šaty třeba žluté, nic vám nebrání sladit k nim i závoj. A menší závojíčky můžete vyrobit i pro družičky, zvlášť těm nejmenším obvykle velmi sluší. Nejde o žádné tabu, svatba je zkrátka taková, jakou si ji uděláte.

Jak ušít závoj

Nejdříve se podíváme na to, co budeme potřebovat:

  • tyl
  • krejčovské špendlíky s hlavičkami
  • nit v barvě tylu
  • krejčovský metr
  • hřebínek do vlasů
  • nůžky
  • perly nebo korálky na zdobení
  • lepidlo (pokud si nepořídíte samolepící kamínky či ozdoby)

Postup:

Vyřízněte z tylu podlouhlý obdélník – jeho velikost závisí na tom, jak dlouhý chcete závoj mít. Klasický dvouřadů, sahající do půli zad, bude vyžadovat rozměry přibližně 100x160cm. Předkreslete si jeho tvar něčím výrazným – nebojte se použít třeba fix a posléze stříhat opatrně za barevnou čarou. Nespěchejte. Drobné chyby se napravují obtížně, velké nenapravíte vůbec. Nakonec složte obdélník tylu dvakrát na polovinu.

Poté spojte špendlíky tak, aby se materiál nepohyboval. Dolní roh zastřihněte do tvaru oválu, aby byly okraje závoje kulaté. Přeložte materiál podél vrstev tak, aby mezi horní a spodní vrstvou byl alespoň 10 cm rozdíl.

Přeložte závoj na polovinu a označte si střed špendlíkem. Dalšími dvěma špendlíky označte část, která bude přišita na hřebínek. Měřte od vnější hrany tylu (asi 45-50cm). Nyní látku přišijte. Kratší vrstva by měla být nahoře. Přišijte v hodní části.

Dobře se k tomu hodí delší jehla, kterou naberete velkou část látky a tu složenou přišijete na hřebínek. Opakujte tak dlouho, dokud není vše přichyceno. A už máte hotovo. Nyní jen vytáhněte špendlíky a vyřízněte vyčnívající nitě.

Nakonec závoj ozdobte. Samolepící komponenty na tylu drží dobře, na zbylé se bude hodit speciální lepidlo na textil, které nezanechává fleky. Nechte půl dne zaschnout a máte závoj připraven k použití.

Zanechte odpověď