Pláče vaše miminko bez ustání a vy už nevíte, jak ho utišit? Příčin dětského pláče je celá řada a důležitou zprávou pro rodiče je to, že ne každý dětský pláč lze utišit. Jak poznat, kdy můžete vašemu miminku pomoci, kdy potřebuje spíše podporu a kdy se jedná o vývojový pláč?
Druhy dětské pláče
Jakmile se miminko narodí, začne se jeho matka instinktivně rozeznávat druhy jeho pláče. Pláč z hladu zní jinak než pláč z bolesti, tyto rozdíly bude maminka schopná rozeznat během prvních několika dní. Kromě těchto dvou základních příčin pláče existuje i pláč z osamění nebo z únavy.
Specifickým případem je pláč v důsledku takzvané tříměsíční koliky, což jsou trýznivé bolesti břicha objevující se zpravidla po krmení. Tento druh pláče je úporný a dlouhotrvající, miminko se často svíjí v křečích a není k utišení. Tento pláče je těžko utěšitelný, klíčem je pomoci dítěti od bolesti, o čemž bude řeč dále.
Vazba dítě-matka je mimořádně silná a matka dokáže poznat náběh na pláč a později se naučí i pláči předcházet včas. Nejčastěji děti pláčou během prvních několika měsíců života, jakmile dozraje jejich trávicí soustava a dítě se začne více pohybovat, je možných příčin pláče méně.
Přistupujte k dítěti vždy s empatií
Způsobů, jak utišit dětský pláč, je několik, ale všechny mají jeden společný rys – kojenec nepláče proto, aby vás nenechal již desátou noc v řadě vyspat, aby vás naštval nebo přitáhl vaši pozornost. Kojenec pláče proto, že ho něco opravdu hodně trápí – jak moc, poznáte podle intenzity pláče, někdy dítě pláče „celým tělem“, jako v případě zmíněných tříměsíčních kolik.
Pláč je zprvu jediným dorozumívacím prostředkem, kojenec nemá jinou možnost, jak s okolím komunikovat. Zkuste si sami představit, jak by vám bylo, kdyby se množství vašich výrazových prostředků redukovalo na jeden jediný – pláč.
Pláče-li dítě kvůli bolesti, nepodceňujte ji – jde totiž o jinou bolest, než jakou způsobí dospělému například větry. Kojenec nemá dostatečně vyvinutou svalovou soustavu, a proto je odkázáno na pomoc okolí nebo čekat na odeznění bolesti.
Bolest způsobenou tříměsíčními kolikami můžete tlumit cvičením s nožičkami, použitím rektální rourky nebo nahřívacích sáčků přikládaných na bříško. Předcházet jim můžeme správnou technikou kojení a kvalitní stravou matky, která se vyhýbá veškerým nadýmavým potravinám. V řadě případů pomůže vynechat i laktózu, tedy veškeré kravské mléčné výrobky.
Pokud dítě pláče bolestí například při nemoci, je možné mu podat tišící prostředky. I v těchto případech však pomůže i mateřská něha a náruč, dítě se může zklidnit.
Pláče-li vaše miminko kvůli osamění, dopřejte mu více sociálního kontaktu. Umístěte mu postýlku nebo přenosný košík pro spaní přes den tak, aby vám bylo nablízku. Některé děti jsou úzkostlivější, a odloučení od matky nesou hůře než jiné.
Pokud vyloučíte všechny možné příčiny pláče a zjistíte, že vaše miminko je najezené, není ospalé ani nepotřebuje přeměnit plenku, není mu horko ani zima, nechybí mu kontakt s vámi, ale přesto pláče, může pomoci těsné objetí. Terapie těsným objetím se používá v řadě případů a jeho účinek by se měl dostavit během několika minut.
Pokud ani tento způsob utišení nepomůže, nezbývá než zachovat klid a empaticky dítě podpořit, dát mu najevo, že jste s ním. Můžete zpívat písničku, chlácholit monotónním hlasem. Vězte, že pláč dříve nebo později odezní, budete-li s vaším miminkem, nebude úporně plakat v osamění.