Je to jako v málo náročné křížovce: Zeleninové jídlo na čtyři písmena. Lečo! Původně maďarský pokrm z paprik, rajčat a cibule v Česku zdomácněl natolik, že lečo připravujeme na mnoho možných způsobů. Lečo k lehkému obědu, lečo k rychlé večeři, lečo zavařené do sklenic. Kolik způsobů má příprava leča? Jak se v českých domácnostech vaří lečo?
Lecsó, česky lečo
Lečo, vlastním jménem „lecsó“, je pokrm, který překonal hranice své domoviny (Maďarska) a tiše dobyl Evropu. V evropských zemích se ani neliší názvem, jen jeho pravopisem.
Lečo je dušený pokrm skládající se ze žluté špičaté papriky, rajčat, cibule, soli a mleté sladké nebo pálivé papriky. Cibule a paprika se obvykle restují na sádle, v tuku z vyškvařené slaniny nebo na slunečnicovém oleji. Někdy se do leča přidává i česnek. Lečo je považováno za tradiční jídlo v české, slovenské a chorvatské kuchyni a je velmi běžným jídlem také v Polsku, Rakousku a v Izraeli.
Lečo ve své domovině
Podle původního způsobu je nejprve třeba na sádle (ze slaniny) nebo na oleji smažit plátky cibule, dokud její okraje nepatrně nezhnědnou. Poté se přidají papriky a smaží se tak dlouho, dokud nezměknou. Rajčata se přidají jako poslední, protože kdyby se do směsi dala hned, puštěná šťáva by zvlhčila cibuli a papriky, takže by se nedaly opéct.
Většina původních receptů počítá s klobásou. Buď to je „lecsókolbász“, která se připravuje speciálně pro tento pokrm, nebo s debrecínskou klobásou/párkem, či se slaninou. Někdy se lečo zdobí plátky vařených vajec, jindy jsou vejce zamíchá do leča, aby pokrm zahustila.
Lečo je v Maďarsku pojídáno s chlebem, plní se jím palačinky nebo je podáváno jako příloha k různým hlavním jídlům: k pečenému kuřeti, bažantovi, k vepřovému i hovězímu masu nebo ke steaku Eszterházy. Znalci tvrdí, že nejlepší je lečo uvařené venku v kotli „bogrács“ (vaření v kotli je oblíbený způsob maďarské venkovní přípravy jídla). Lečo má v Maďarsku i své festivaly.
Klasický český recept na „obyčejné“ lečo
2 větší cibule, 500 g zeleninové paprika, 2 lžíce sádla, 2 vejce, 800 g rajčata, 200 g uzenina.
Příprava: Zeleninu očistíme. Cibuli nasekáme nadrobno. Papriky nakrájíme na proužky. Rajčata nakrájíme na kousky. V hrnci rozpálíme sádlo, vsypeme cibuli a necháme ji zpěnit. Přidáme papriku a restujeme, až paprika změkne. Pak přidáme rajčata, sůl a společně dusíme doměkka. Zatím nakrájíme salám na kostičky. Do leča vsypeme nakrájený salám a prohřejeme. Do hrníčku rozklepneme vejce, rozmícháme je vidličkou a zahustíme jím lečo. Nakonec klasické lečo ochutíme solí a pepřem. Hotové klasické lečo podáváme s čerstvým pečivem, nejlépe s chlebem.
Jak uvařit lečo: Vychytávky a tipy
- Cibuli do leča není třeba krájet drobně. Pokrmu naopak prospěje, když v něm budou patrny kousky cibule jako „rovnoprávné“ složky. Cibule se nerozpadne, když ji do leča nakrájíme na tzv. měsíčky.
- Když chceme do leča použít méně kvalitní měkký salám, buřty nebo točený salám, je lepší začít úpravu leča tím, že nakrájenou uzeninu opečeme spolu s cibulí dřív, než přidáme papriku a rajčata. Osmažení méně kvalitní uzenině prospěje.
- Než přidáme do leča vejce na zahuštění, je dobrou „vychytávkou“ nasypat do leča hrst strouhanky. Ta do sebe nasákne přebytečnou tekutinu a vejce se zeleninou lépe svážou. Lečo pak bude homogenní a nebude se v něm oddělovat tekutina.
- Vejce do leča nemusíme dávat vůbec. Třeba v případě, že chceme lečo upravit s kvalitní klobásou. V tom případě klobásu přidáme až tehdy, když se všechna zelenina dusí, aby se klobása prohřála varem (klobásy potřebují delší čas na prohřátí). Kvalitní klobásu nekrájíme na plátky, ale ponecháme ji celou, nanejvýš rozpůlenou, abychom nepřipravili strávníka o vlastní chuť uzeniny.
- Lečo zahustí také rajský protlak, který je vhodné přidávat do úpravy leča bez vajec, ale s klobásou.
- Kromě doporučovaného chleba chutná lečo s topinkami, rýží a vařenými nebo pečenými bramborami.
- Nezvyklá, ale velmi dobrá je úprava leča smíchaného s vařenou čočkou. Ani do této úpravy nedáváme ovšem vejce. Kdo trvá na uzenině, může ji k čočkovému leču podat zvlášť opečenou.