Jak vybělit záclony

Určitě to také znáte. Záclony, které při svém nákupu zářily sněhobílou barvou, se dnes už trochu zbarvily dožluta. Poradíme vám, jak vybělit záclony rychle, levně a za pomoci rad našich babiček. Budete překvapeni, jak snadné to je.

Nezáleží na tom, jaký typ záclon doma máte. I umělé nebo třeba lněné lze přírodně vybělit. Stačí si vybrat z našich doporučených postupů ten, který vám bude vyhovovat nejvíce. Ve hře je prášek do pečiva, ale třeba i obyčejná sůl.

Jak vybělit záclony za pomoci soli

Jednodušší už to ani být nemůže. Do deseti litrů vody přidejte čtyři lžíce obyčejné soli. Míchejte, dokud se sůl nerozpustí a záclony máčejte v tomto roztoku přibližně po dobu tří hodin. Poté vyperte standardním způsobem. Záclony prokouknou jedna radost.

Jak na odolné nečistoty? Vsaďte na kuchyňský ocet

Ocet má schopnost odstranit i opravdu silně zažrané nečistoty. Do vody k máčení záclon tak přidejte půl sklenice octa a dopřejte jim alespoň hodinku odpočinku. I takové „stálice“ jako je žluť od cigaretového kouře by pak měly pustit, a to i z hloubky vláken, kam se běžné čistící prostředky často nedostanou.

Soda nebo prášek do pečiva

Nebaví vás záclony předem namáčet nebo na to jednoduše nemáte čas? Nevadí. Soda nebo prášek do pečiva jednoduše zjemňují vodu a zvyšují tak celkovou účinnost praní. Jde o opatření, které může dokázat skutečné zázraky a to doslova jen za pár haléřů.

Ale máte-li záclony opravdu silně znečištěné, pak namáčení předem úplně nezavrhujte. Stačí rozpustit asi půl kila sody v deseti litrech vody. Záclony nechte namočit a pak vyperte v pračce jako obvykle. A prášek do pečiva, pro dokonale vybělené zažloutlé záclony, lze přidat bez obav i přímo do bubnu. Dva sáčky vám na záclony budou stačit.

Náš tip: práškem do pečiva lze vyčistit i zažloutlé skvrny na záclonách, které nechcete právě sundávat z okna. Stačí vytvořit jemnou kaši z prášku a vody, nanést na skvrnu, nechat vsáknout a pak omýt.

Na bělení záclon se hodí i aspirin

Tento všestranný lék vám kromě úlevy od bolesti hlavy může také pomoci s obnovou sněhově bílé barvy vašich záclon. A jak na to? Pět tablet aspirinu prostě rozpusťte ve vodě a do vzniklého roztoku namočte záclony na několik hodin. Vyperte obvyklým způsobem. Aspirin si poradí i se záclonami z uměliny.

A jak se postarat o ty lněné? I na to měly naše babičky recept – vaječné skořápky. Nebudete tomu věřit, ale právě vaječné skořápky mají úžasnou bělící sílu. Rozdrťte je a vložte do textilního sáčku. Ten vložte do pračky spolu se záclonami. Vyperte jako obvykle. Tímto způsobem záclony znovu získají bílou barvu a dokonce déle bílé vydrží. A bude vás to stát jen trochu kuchyňského odpadu a pár minut práce. Tak co říkáte, vyzkoušíte to?

Zanechte odpověď