Andělské zvonění je tradiční součástí Vánoc v mnoha domácnostech. Postupující čas však na této půvabné dekoraci může být znát. Jak ji vyčistit a vráti jí někdejší kouzlo?
Co je andělské zvonění?
Andělské zvonění je tradiční vánoční dekorace. Má podobu svícnu se čtyřmi svíčkami. Teplem od svíček se pak roztáčí vrtulka z tenkých plíšků umístěná na kovovém mechanismu. Na té jsou zavěšeny skleněné korálky vydávající charakteristický něžný zvuk.
Jde tedy o jakousi variaci na zvonkohru. A pro řadu lidí o jedinečnou vzpomínku na blížící se Vánoce. Její kořeny sahají až na přelom 19. a 20. století. První plechové zvonící stromečky se vyráběly v Německu, v porýnském Solingenu.
Odsud se rozšířily i do dalších zemí, mimo jiné i do Česka. Zde se staly tradiční součástí nejkrásnějších svátků v roce, zahlédnout jste je tak mohli i v legendární retro komedii Pelíšky. Slávu andělského zvonění ukončila sametová revoluce, která přinesla doslova příval různorodého zboží, do té doby na pultech tuzemských obchodů nevídaného. Zašlou popularitu opět oživují výrobci teprve v posledních letech.
Z jakých materiálů se andělské zvonění vyrábí?
Andělské zvonění se vyrábí z kovu. Záleží na konkrétním výrobci, někteří nabízejí pokovenou leštěnou ocel, která je válcovaná za studena. Mimo to může být andělské zvonění vyrobeno i z hliníkového válcového plechu opatřeného povrchovou úpravou.
Ta může být jednak zlatá nebo stříbrná. Andělské zvonění se tak hodí i do moderních interiérů a můžete si jej přizpůsobit svému vkusu a celkovému ladění interiéru.
Stejně tak další komponenty odrážejí to, jak moc si konkrétní výrobci dávají záležet na kvalitě. Ti nejlepší upřednostňují tuzemské dodavatele a používají tak například tradiční korálky z Jablonce nad Nisou. Právě jablonecká bižuterie se stala synonymem tradice přetrvávající od 17. století až do současnosti.
V některých případech jsou součástí andělského zvonění i přímo svíčky. I ty se stále navzdory konkurenci levných vánočních ozdob asijské produkce vyrábějí v Česku.
Jak tyto materiály čistit?
Současní výrobci andělského zvonění doporučují na čištění obvykle přípravek Sitol. Jedná se o cídilo na kovy. Určeno je konkrétně na ušlechtilé kovy, slitiny mědi, chrom, nerezavějící ocel a stříbro.
Prostředek můžete použít na sklo nebo zrcadla. Mimo to se hodí na udržování povrchu kovových hudebních nástrojů, kovových zábradlí, kování a drobných předmětů z ušlechtilých kovů v domácnosti.
Dostupný je tento přípravek v běžných drogeriích a samozřejmě i na internetu. Balení 300 g vyjde na cca 30 Kč. Alternativně můžete pro renovaci andělského zvonění použít i jiný čisticí přípravek na kovy.
Použití Sitolu je snadné, přiměřené množství přípravku naneste na vlhký textil a předmět důkladně vyčistěte. Po zaschnutí suchým textilem povrch ještě vyleštěte. Po práci s tímto prostředkem si umyjte ruce a ošetřete mastným krémem.
Existují i domácí metody čištění
Dobré zkušenosti mají uživatelé také s práškem do pečiva, který se nasype do horké vody. Nicméně je potřeba jakoukoli metodu čištění nejprve vyzkoušet, jak s kovem zareaguje, a to ideálně na části, kde případné poškození nebude vidět.
To platí zejména pro andělská zvonění, která máte doma například po rodičích a po desítkách let už jednoduše nejste schopni určit, z jakého materiálu je dekorace vyrobena.
A pozor, je možné, že v některých případech už se vám vaše andělské zvonění vyčistit nepodaří. Nevzhledné skvrny mohou být způsobeny poškozením samotné povrchové úpravy. Typicky se to týká pocínovaného plechu, poškození poznáte podle charakteristických černých map na povrchu.