Jak vyčistit chrom

Chromové součásti kuchyňského vybavení, nábytku nebo dekorativních předmětů se velmi snadno zanesou, nasbírají na sebe otisky prstů a i jinak přicházejí o svůj jedinečný vzhled. Budou se vám proto hodit rady, jak vyčistit chrom snadno a rychle a samozřejmě také beze šmouh.

Tipů pro čištění chromu je hned několik. Hodit se vám bude třeba obyčejná Coca-Cola, ale třeba i jedlá soda. Každý z prostředků má svoje výhody i nevýhody, pojďme si je tedy všechny popsat blíže!

Jak vyčistit chrom

Jak vyčistit chrom – praktický průvodce od A do Zet

Nejdříve si vezměte k ruce obyčejnou Coca-Colu. Je levná, takže za své první čistící pokusy skoro nic nedáte. Bublinky, barvivo i vysoký obsah cukru si poradí se všemi nečistotami a navrch přihodí ještě pořádnou porci lesku. Stačí vzít lahev a polévat s ní inkriminované chromové části. Špína začne povolovat a tehdy si vezměte k ruce obyčejnou houbičku (její hrubou část) a pusťte se do čištění. Budete překvapeni, jak rychlý efekt bude tato procedura mít. Nebojte se trochu drhnout. Chromu nijak ublížit nemůže, je poměrně odolný.

Když je všechna hrubá špína pryč, zmuchlejte do kuličky alobal a pokračujte v leštění jeho pomocí. Teď už však postupujte velmi opatrně, abyste chrom nechtěně nepoškodili. Způsobíte-li nějaké oděrky, začnou velmi rychle korodovat a vy tak budete muset vše čistit znovu. Na závěr čištění opláchněte vše čistou vodou.

Nevyhovuje vám známý bublinkový nápoj? Pak si vezměte k ruce jedlou kuchyňskou sodu. Soda je známá svými silnými neutralizačními schopnostmi. Ne nadarmo se používá i při překyselení organismu. I když vypadá drsně, nezanechává na povrchu chromu při čištění houbičkou žádné stopy. A na závěrečné leštění můžete opět přizvat alobal. Nakonec opláchněte výsledek své práce čistou vodou a máte hotovo. Už není třeba nic leštit ani se zbavovat otravných šmouh. A výsledek vydrží opravdu dlouho!

Náš tip: Vyplatí se čistící prostředky ze supermarketu?

Možná si budete chtít ulehčit práci a sáhnout po profesionálních čistících prostředcích ze supermarketu. Může to být dobrá volba, i když možná v mnoha ohledech poměrně drahá. A jak poznat, že jste při svém nákupu nešlápli špatně? Zejména starší typy chromu mohou na moderní čistící prostředky reagovat agresivně.

Vyplatí se tedy předem vyzkoušet, jak bude váš chrom na koupené čistidlo reagovat. Vyberte si pro zkoušku méně viditelné místo, naneste malé množství čistidla a chvíli počkejte. Po několika minutách otřete místo vlhkým hadříkem. Jestliže špína nepustí, působení prostředku mírně prodlužte. Ale pozor, změny na chromovém povrchu se mohou objevit až po několika minutách až hodinách! Finální rozhodnutí o bezpečnosti výrobku proto učiňte až následující den a je-li vše v pořádku, bez obav ho použijte.

Zanechte odpověď