Jak vyčistit filtr digestoře

Nevíte, jak se zbavit nánosu špíny na nejexponovanějším místě kuchyně? Podvědomě se tomuto místu vyhýbáte při úklidu a zdánlivě náročný úkol stále odkládáte? Poradíme vám, jak vyčistit filtr digestoře snadno a rychle, a to dokonce bez použití chemikálií. Vystačíte si jen s jedlou sodou.

Na zanesený digestoř nejenom není hezký na pohled, ale ohrožuje dokonce vaše zdraví. Smrdí, zbytky oleje mohou odkapávat do nového jídla, a navíc může citlivějším jedincům způsobovat alergii. Vyčištění filtru digestoře se tedy rozhodně vyplatí.

Jak vyčistit filtr digestoře

Jak vyčistit filtr digestoře za pomoci jedlé sody

Právě hromadění velkého množství tuku udělá ze znečištěného digestoře tak nepříjemnou věc. Navíc nepůsobí ani jako dobrá vizitka. Běžné saponáty na něj nestačí, ale nic není tak hrozné, jak se na první pohled zdá. A i tak neoblíbený digestoř se může snadno a rychle lesknout čistotou – stačí vám k tomu jen horká voda a balíček jedlé sody.

Budete potřebovat velkou nádobu, do které se vejde celý filtr naráz. Ideální je hrnec, ve kterém můžete zrovna ohřát dostatečné množství horké vody. Až začne voda vřít, nasypte do ní celý balíček sody bikarbony a dobře rozmíchejte,.

Náš tip: pokud je filtr digestoře opravdu silně znečištěný, dejte raději balíčky dva. Špína a tuk se budou pouštět ochotněji.

Vyjměte filtr z digestoře a vložte ho do hrnce. V ideálním případě by měla být ponořená alespoň jeho polovina. Teď se stačí jen dívat a čekat, až voda a jedlá soda usazenou špínu během několika minut rozpustí. Poté filtr otočte a proveďte totéž i s druhou půlkou.

Je-li to třeba, vezměte si k ruce kartáč a pomozte té nejhorší špíně dolů ručně. Ale pozor na opaření, kov je opravdu horký. Špína jde však dolů nejlépe právě v tomto okamžiku. Je-li to proto nezbytné, vezměte si na ruce kožené rukavice.

Dobrý tip pro vyčištění opravdu silně znečištěného filtru digestoře

Je-li tuk tak hluboko zažrán do útrob filtru, samotná soda vám k jeho odstranění stačit nebude. Neustávejte v procesu vaření vody, místo toho otevřete okna a přidejte do hrnce navíc půl šálku amoniaku (toto množství je doporučeno pro čtyři litr vody, máte-li hrnec větší, množství amoniaku adekvátním způsobem navyšte).

A opět počkejte, až se filtr vyčistí sám. Bohužel tento proces opravdu hodně páchne, nechte tedy hrnec v klidu na plotně a odejděte do vedlejší místnosti. Po několika minutách filtr otočte a znovu ho nechte odmáčet. Zbylou špínu pak dočistěte hrubým kartáčem. Filtr bude vypadat zase jako nový.

Náš tip: Chcete-li se propříště tomuto martyriu vyhnout, čistěte filtr digestoře alespoň jedenkrát ročně. Ušetříte si tak jeho pracné čištění, vyhnete se nákupu drahých papírových filtrů, a navíc uděláte i něco pro svoje zdraví. Stačí pouhých 10 minut a váš digestoř bude zase jako nový.

Zanechte odpověď