Jak vyčistit filtr u sušičky

Máte dojem, že vaše sušička nepracuje už tak jako dřív? Možná je porucha zcela banální – zanesený filtr dokáže nadělat pěknou paseku, a přitom jeho údržba není nijak těžká. Máme pro vás návod jak vyčistit filtr u sušičky v několika snadných krocích.

Je-li zanesený filtr sušičky, bývají první příznaky zcela jednoznačné. Zpočátku začnete vytahovat prádlo z jejích útrob mírně vlhké, později i zcela promočené. Důvodem je právě zanesený filtr, a zpravidla za to mohou nepříjemné prachové či drobné textilní částice.

Jak vyčistit filtr u sušičky

Jak vyčistit filtr u sušičky – důležitá je pravidelnost

Nezapomínejte na to, že sušičky mívají obvykle filtry dva. Ten horní najdeme zasazený přímo u bubnu – jeho úkolem je zachytávání hrubších nečistot z vloženého prádla. Měli bychom ho čistit ideálně po každém sušení. Stačí jen zběžně vyjmout usazený nepořádek, vyhodit ho a filtr zase zavřít.

Náš tip: Tento typ filtru lze obvykle vyměnit, pokud vám doslouží. Jestliže se jen neochotně otevírá či zavírá nebo vykazuje jiné abnormality, poptejte se výrobce své sušičky na nový. Obvykle jde o investici od několika stokorun.

Spodní filtr je uschovaný lépe. Najdete ho za krytem a chrání přímo „srdce“ spotřebiče alias agregát tepelného čerpadla. Ten, kdyby se zanesl drobnými nečistotami, by se mohl přehřát a zcela ztratit svou funkčnost. A taková oprava sušičky bývá nezřídka náročnější než nákup nové.

Spodní filtr celý vyjměte. Obvykle je ukotven za pomoci pružným paciček, které stačí stisknout. Nad košem z něj rukou nebo ještě lépe textilním ubrouskem vytřete všechny hrubé nečistoty. Jestliže se uvnitř stále nachází prach, vezměte si k ruce vysavač s tenkým nástavcem. V žádném případě se nesnažte filtr čistit vlhkým hadříkem. Bylo by nutné čekat, až dokonale vyschne. Vysavač je tedy ve všech ohledech praktičtější. Nakonec scvakněte všechny součásti filtru k sobě a vraťte horní prachový filtr na místo.

Náš tip: Je-li součástí tohoto filtru i molitanová vložka, lze ji vyjmout a lehce propláchnout pod tekoucí vodou. Před návratem do sušičky ji však dobře vysušte na topení. Do přístroje nesmí v žádném případě přijít vlhký!

Nečekejte na signál a čistěte častěji!

Moderní spotřebiče vás na nutnost vyčištění filtrů často sami upozorní – obvykle rozsvícením příslušné kontrolky. Podle zkušeností techniků byste však měli čistit filtry sušičky častěji – podstatně častěji.

Filtr na hrubé nečistoty vyjměte po každém sušení, filtr na jemné nečistoty alespoň každých 14 dní nebo po každém desátém cyklu sušení.

Náš tip: Máte-li v rodině alergiky, vyplatí se čistit oba filtry po každém použití sušičky. Prádlo tak bude ještě voňavější, hebčí a prosté všech možných alergenů. Stejný postup dodržujte i při sušení prádla určeného pro nejmenší miminka. Vyplatí se to.

Zanechte odpověď