Máte doma staré zašlé stupně schodiště? Snažíte se dostat dolů opravdu úporné mastné fleky? Náš návod jak vyčistit kamenné schody vám s obojím snadno a rychle pomůže. Doporučíme klasická domácí čistidla i ta profesionální z obchodu.
Nejčastější typ kamene, který na schodech najdeme, je žula. A je k tomu opravdu dobrý důvod. Vždyť sama o sobě je velmi odolná, pevná a trvanlivá. Dokáže nabídnout množství barev nebo jejich kombinací a potěší vás i svou cenou. Stručně řečeno – ve stavebnictví patří k nejpoužívanějším materiálům. Je tedy velmi pravděpodobně, že vaše kamenné schody mají svůj základ právě v žule. A právě proto se dnes budeme věnovat tomu, jak ji vyčistit a zrenovovat se vším všudy.
Kamenné schody
Nejdříve musíte ze schodů odstranit hrubé nečistoty. Nejdříve je zameťte a nebojte se shýbnout ani s plastovou škrabkou (nebo třeba kreditkou) a odstranit s její pomocí všechny zatuhlé staré nánosy. O něco jednodušší bývá situace v případě leštěného kamene. Na něm se nánosy prakticky neusazují, takže vám bude stačit hrubší hadr nebo obyčejná houbička na nádobí.
Hrubá neleštěná žula však zpravidla vyžaduje o něco důraznější zacházení. Nebojte se vzít si k ruce hrubý kartáč. Vždy však pro jistotu vyzkoušejte jeho hrubost na malém, špatně viditelném místě. Kdybyste se náhodou nestrefili, neuděláte si nehezký flek nebo škrábance například uprostřed schodu.
Měli byste vědět: Vyhněte se kartáčům z nejrůznějších kovových slitin. Zvláště mosaz a měď po sobě nechávají nehezké zabarvené stopy.
K čištění si tak vyberte vhodný čas – ideálně chvíli, kdy jsou schody ponořeny ve stínu. Čisticí prostředky se pak nebudou odpařovat tak rychle. A hrubé nečistoty zase odstraňujte ve chvíli, kdy je schodiště dokonale suché.
Běžné čištění kamenných schodů
Většinu nečistot odstraní již kartáč a použití vhodného saponátu. Čištěné schody průběžně důkladně oplachujte a to tak, aby špína následně neulpívala na jiných místech. Nic jiného zpravidla při úklidu potřebovat nebudete, kámen uschne zcela sám.
Na úpornou špínu si připravte ocet
O octu jako univerzálním čistidle už jste určitě slyšeli. A překvapivě dobrý vliv má i na usazenou špínu. Je navíc nezávadný jak po zdravotní, tak i po ekologické stránce. Bez chemie tak vyčistíte i schodiště, vedoucí třeba skrz přírodní zahradu. A jak postupovat?
Přidejte ho do vody, kterou používáte k čištění a oplachu. A pokud na schodech najdete výrazný flek, nalijte na něj neředěný ocet a pár minut počkejte. Obvykle pustí docela bez námahy. Jestliže se drží úporně, nalijte na něj ocet znovu a během doby působení místo několikrát překartáčujte. Nakonec vše spláchněte čistou vodou. Nepříjemný zápach do několika minut sám vyprchá, o to se vůbec nemusíte bát.
A jestliže vám nepomůže ani ocet, vydejte se do obchodu pro speciální čisticí prostředky na kámen.