Chcete si udělat pořádně v šatníku a pořádně ho přitom zrevidovat? Naučte se, jak vyčistit klobouk, aby vypadal stále jako nový a udělal vám ještě skvělou službu. Opravdu to není tak složité, jak to vypadá.
Napaření jako dobrý nápad
Pokud jsou nečistoty spíše menší, pak klobouk opatrně napařte třeba nad hrncem s horkou vodou a poté všechnu špínu odstraňte jemnou stranou houbičky. Následně nechte klobouk vyschnout a máte hotovo.
Vsadit můžete i na jedlou sodu
Dalším vhodným pomocníkem pro čištění je i jedlá soda. Stačí ji nasypat na jemnou stranu houbičky, lehce zakápnout vodou a s její pomocí opatrně odstraňovat nečistoty na klobouku. Pustí díky ní i pot a jiná zažraná špína, které byste se jinak zbavovali jen velmi obtížně.
Vyzkoušet můžete i specializované čištění
Celosvětová pandemie koronaviru Covid-19 převrátila naše životy naruby. Týká se to i nároků na osobní hygienu a dezinfekci, ať už jde o dezinfekci rukou, předmětů denní potřeby nebo třeba nakoupených potravin. Zhruba od března nosí většina z nás po kapsách lahvičku z desinfekcí rukou, případně využívá tu, která je dostupná v městské hromadné dopravě, obchodech a na dalších veřejných místech. A mnohdy se ji snažíme používat i na jiné předměty – třeba na vyčištění strany klobouku někoho, kdo měl vši. A proč to nedělat?
Tekutá dezinfekce jako čistidlo
Tato tekutá chemická dezinfekce s virocidním a antibakteriálním účinkem však má i své nevýhody. Pokud se chováte opravdu zodpovědně a snažíte se dezinfikovat také drobné předměty, jako jsou peníze, klíče či mobilní telefon, můžete tyto předměty dezinfekcí poškodit. A pravidelná dlouhodobá dezinfekce rukou, často i desetkrát denně, nemusí zrovna dvakrát svědčit vaší pokožce. Tekutá dezinfekce je obvykle na bázi alkoholu, který pokožku vysušuje – a totéž pltí i pro mnohé textilie.
UV záření může mít zajímavé praktické využití
UV záření, tedy ultrafialové elektromagnetické záření, je vlastně ve své podstatě jedovaté. Na naší planetě s ním můžeme žít jen proto, že je UV záření pohlcováno při průchodu zemskou atmosférou, zejména v ionosféře. Na zemský povrch tak dopadne jen zlomek UV záření, které na naši planetu Slunce vysílá. I tak se před ním musíme chránit, pokud jsme delší dobu vystaveni přímému slunečnímu svitu. Dlouhodobé vystavení UV záření může u člověka způsobit:
- Vznik kožních karcinomů
- Nevratné poškození oka
UV záření jako dezinfekce
Kromě toho však může být UV záření využito jako efektivní dezinfekce, protože je schopné zahubit všechny živé organismy, tedy i viry, bakterie, mykózy či jiné nezvané hosty. UV záření tak může najít skvělé využití například v nemocnicích při sterilizaci operačních pomůcek, ale i v domácnostech ke sterilizaci obalů potravin, poštovních zásilek a podobných předmětů, ale i oblečení. K tomu však bude třeba vhodný přístroj, který bude UV záření správným způsobem směřovat, aby nebyl nebezpečný. Klidně si tedy nechte klobouk vyčistit v profesionální čistírně, kde tento způsob používají. Zaručeně neprohloupíte.