Jak vyčistit kočárek

Kočárek je důležitou součástí každé mateřské výbavy – děti v něm tráví spoustu času a to na něm bohužel také zanechává nevzhledné stopy. Poradíme vám jak vyčistit kočárek, aby znovu vypadal (skoro) jako nový.

Čištění kočárku

Nejdříve je třeba si ujasnit, které části kočárku lze čistit samostatně, a které se od jeho konstrukce zkrátka a dobře oddělit nedají. A podle toho si naplánujete další postup.

Většinu textilií lze vyprat v pračce

Mnoho dětských kočárků má textilní části, které lze snadno oddělit od podvozku. Než však k tomuto kroku přikročíte, vysajte je. Ušetříte si tak množství obtíží s nepořádkem v okolí. Největší pozornost vyžaduje samozřejmě dno kočárku, a pak všechny záhyby a spoje.

Textilie z kočárku lze prát v pračce i ručně. V případě první varianty nastavte na pračce nejjemnější program – voda nesmí mít více než 30 ° C. Po dokončení praní rozložte textil na sušák. Nikdy ho nevěšte např. na kolíčky, mohl by se vytahat. Doporučeno není ani ždímání. Pokud panuje za okny, můžete na trávník rozložit velké prostěradlo a dát kočárkový textil usušit na slunce. Díky tomu neztratí svůj tvar a navíc sluneční paprsky dokáží likvidovat bakterie a další mikroorganismy mnohem účinněji, než mnohá chemie.

K ručnímu praní přikračujte jen v případě potřeby. U některých kočárků totiž tvoří textilní části tak velké celky, že se do pračky prostě nevejdou. K umyvadlu si připravte:

  • jemné mýdlo nebo prací prášek,
  • ocet a sodu,
  • měkký kartáč na tkaniny.

Napusťte do vany studenou vodu, přidejte jemné mýdlo nebo prací prášek a nechte 15-30 minut máčet. Poté vezměte jemný kartáč a začněte kočárkové textilie čistit. Na obzvláště špinavá místa nalijte směs octa a jedlé sody (společně by měly vytvořit řídké těstíčko nebo kaši) a nechte pár minut působit. Po dočištění vysušte kočárkové textilie stejným způsobem jako při praní v pračce.

Měli byste vědět: Ocet a soda mohou společně materiál odbarvit. Nejprve je tady použijte na místech, jež jsou při složení kočárku skrytá.

Jak na části kočárku, které odejmout nejdou

Všechny pohyblivé části kočárku, a to včetně pásů, jsou vhodnější spíše pro ruční praní. Navlhčete hadřík z mikrovlákna, přidejte trochu mýdla a jemně čistěte. Pro odstranění přebytečné vody použijte měkkou bavlněnou utěrku a pak vše usušte, tentokrát mimo přímé sluneční světlo. Některé materiály tohoto typu ho totiž nesnášejí. Alternativně můžete popruhy strčit do pračky a vyprat na program „vlna“.

Důležité! Ještě před samotným čištěním zkontrolujte všechny pokyny pro péči a údržbu od výrobce kočárku. Některé materiály mohou vyžadovat zvláštní péči a běžně dostupná čistidla by je mohla vážně poškodit. Jestliže už návod nemáte, můžete kontaktovat výrobce buď přímo nebo přes obchod, v němž jste kočárek zakoupili.

Zanechte odpověď