Jak vyčistit mramor

Rádi byste věděli, jak udržovat mramorové a žulové podlahy, abyste tyto jedinečné přírodní materiály nezničili? Podívejte se jak vyčistit mramor snadno, rychle a především bezpečně.

Pečlivě vyčištěné přírodní povrchy vypadají opravdu oslnivě a pomohou vám vytvořit perfektní první dojem z každé místnosti. Bez obtíží je lze užívat po mnoho let, je-li o ně dobře postaráno. Ovšem neměli bychom zapomínat, že čištění žulových nebo mramorových podlah je obtížnější než mytí jiných povrchů, např. klasických keramických dlaždic, protože vlastnosti mramoru nebo žuly se výrazně liší od jindy tolik oceňovaných vlastností glazury. Proto lze podlahy a další části interiéru, vyrobené z těchto materiálů, snadno poškodit už při použití běžně dostupných čisticích prostředků.

Jak vyčistit mramor a žulu

Rozhodli jsme se spojit tyto dva materiály dohromady, protože se opravdu čistí velmi podobně. Víte-li, jak na to, je mytí mramorových a žulových podlah poměrně jednoduché. Je však třeba přesně dodržet oba body postupu: nejprve je třeba odstranit nečistoty a škrábance a teprve poté přistoupit k samotnému mytí.

A jak na to? Nejdříve si vezměte k ruce hadřík z mikrovlákna, namočený v malém množství vody a speciálním čisticím prostředku, určeném k mytí mramoru. Pokud žádný takový doma nemáte, hledejte alespoň výrobek, který má neutrální pH. Před použitím nezapomeňte přípravek vyzkoušet na malém kousku povrchu. Jemně odstraňte případnou skvrnu svislými pohyby. Kruhový pohyb nikdy nepoužívejte, zanechává na mramoru a žule nevzhledné skvrny!

Nezapomeňte: povrch nikdy neotírejte hrubou strnou houbičky nebo dokonce drátěnkou – poškozujete tím svou podlahu!

Teď je teprve možné přistoupit k samotnému mytí. Můžete použít speciální mycí prostředek nebo naplnit úklidový kbelík vlažnou vodou s malým množstvím šetrného mycího prostředku. Celý povrch podlahy umyjte krátkými a jemnými tahy mopem. Netlačte! Najdete-li někde skvrnu, vraťte se k předcházejícímu postupu. Vyprázdněte kbelík a naplňte ho znovu studenou vodou (tentokrát už nepřidávejte čisticí prostředek). Omyjte podlahu znovu a máte téměř hotovo.

Skvrny jsou pryč? Pak vyleštěte povrch mramorové nebo žulové podlahy suchým hadříkem, abyste ho vysušili a obnovili žádoucí lesk a jedinečný vzhled.

Pamatujte si: Pokud necháte mramorový nebo žulový povrch přirozeně oschnout, zůstanou na něm skvrny. Ručnímu leštění se bohužel nevyhnete.

Co nepoužívat pro mytí podlahy z mramoru či žuly!

  • běžně dostupné čisticí prostředky – např. saponáty bez neutrálního pH,
  • čisticí prostředky na keramické dlaždice – zejména na mramorovém povrchu po nich častou zůstanou skvrny,
  • činidla s kyselým nebo zásaditým pH (např. ocet),
  • ostré předměty (např drátěnku) – dokonce i kolečka od vysavače mohou mramor poškodit!

Zanechte odpověď