Máte doma starou malbu a nejste si úplně jistí, jak se k ní chovat? Podívejte se, jak vyčistit obraz efektně a samozřejmě bezpečně. Poškození totiž v případě rodinného klenotu není žádoucí.
Mluvíme samozřejmě o obrazech malovaných. Ty mají největší předpoklady k tomu, aby se během neopatrného čištění poškodily. A naším je úkolem je tomu zabránit. A to samozřejmě těmi správnými technikami.
Jak očistit plátno
Pamatujeme si, že prach ze starých obrazů vždy odstraňujeme jen jemně navlhčeným měkkým hedvábným hadříkem. Použít lze rovněž měkkou stanu houbičky, navlhčenou v teplé vodě. Tou vždy otřete jen malý kousek povrchu. Spíše „ťupkejte“, než abyste používali dlouhé tahy. Vždy, když obraz očistíme, znovu ho zakonzervujeme. Skvěle se k tomu hodí šťáva ze syrových brambor. Tu nanášíme rovněž houbičkou. Případně lze samozřejmě použít i profesionální přípravky na konzervaci obrazů.
Jak očistit rámy
Ty budeme samozřejmě čistit nepoměrně častěji než samotné plátno. A to vždy tak, abychom se nedotkli samotného obrazu! Plátno vždy zakryjte kartonem a pečlivě ho tak ochraňte před poškozením. Poté jemně odstraňte prach nejlépe jemnou prachovkou. A pokud je rám opotřebovaný, očistěte jej i jemným prachovým kartáčem. Skvěle vám přitom poslouží lžička bezbarvé pasty na čištění podlah. Ta se rozpustí ve vodní lázni a poté se rám s jejím pomocí natře – samozřejmě vždy čistým štětcem.
Ovšem myslete na to, že teprve po třech hodinách bude vše dokonale suché. Karton proto odstraňte z plátna až v tomto okamžiku. Ale myslete i na výjimky, zlacené rámečky historické hodnoty doporučujeme svěřovat vždy pouze odborníkovi! Jen ve výjimečných případech (pokud nejsou poškozeny a vrstva nečistot je malá) je můžeme tohoto zásahu ušetřit a místo očisty je otřít polovinou syrové cibule. Její šťáva opět pomůže s jejich konzervací
TIP: Obrazy se silnější vrstvou špíny, plné pavučin apod., které dlouho ležely např. na půdě otíráme hadříkem, předem navlhčeným světlým pivem. Pomůže obnovit jejich krásu.
Jak vyčistit sádrové dekorace
Ovšem obrazy nebývají tím jediným, co si v našich interiérech žádá očistu. Paleta dekorací je totiž zaručeně mnohem pestřejší. A jak si s tím tedy poradit? Sádrové dekorace vždy čistíme od prachu měkkým zubním kartáčkem. Nic jiného nepoužíváme. Abychom obnovili jejich lesk, můžeme do vody přidat kapku bělidla, ale předem se vždy přesvědčíme, zda je to možné s ohledem na charakter dekorace.
Vždy suchým širokým kartáčem nabereme trochu pěny, která vznikla přidáním bělidla a jemně sádru otíráme. Zbylou pěnu z ní okamžitě odstraníme bavlněným hadříkem. Je to velmi důležité, jinak by totiž sádra až příliš absorbovala vlhkost, což by jí v dlouhodobém horizontu jistojistě poškodilo.