Jak vyčistit plastovou lahev

Už jste se někdy pokusili vyčistit láhev olivového oleje nebo jiného tuku? A co takhle pitítko pro děti, zanesené od čaje? Pokud ano, víte, že je to téměř nemožné. Ano, téměř. Podívejte se na zaručené tipy, jak vyčistit platovou lahev.

Nejdříve se podíváme na ty nejobtížnější úkoly. Takže jak to udělat, když má láhev úzký krk a nevejde se do ní žádný kartáč? I když na druhou stranu, někdy ani ten nejtvrdší kartáč nepomůže. Někdy je však řešení až absurdně snadné.

Jak vyčistit plastovou lahev za pomoci rýže

Budou vám stačit pouze tři ingredience:

  • rýže
  • jedlá soda
  • voda

Do znečištěné lahve nasypte jednu polévkovou lžíci jedlé sody a stejné množství rýže a vody. Dobře uzavřete a dobře protřepejte. Vydržte minutu nebo i déle, záleží na tom, jak špinavá vaše láhev je. Obsah vysypte a lahev vypláchněte čistou vodou. A to je všechno, lahev bude znovu jako nová.

A co s použitou rýží? Pokud je vám ji líto vyhodit, vysypte obsah lahve na kovové nebo plastové síto a rýži nechte uschnout. Díky tomu ji budeme moci znovu použít pro čištění dalších lahví. Není tedy třeba plýtvat touto vzácnou potravinou více, než je nezbytně nutné. Není problém zastrčit do spíže nebo kuchyně jednu skleničku, naplněnou právě rýží, určenou na čistění. Nebude tak docházet k žádnému plýtvání.

Další způsoby jak čistit plastovou lahev

Záleží na tom, jaký typ lahve máte. Kojenecké lahvičky, stejně jako ty, určené k prvním pokusům o samostatné pití pro větší děti, bez problémů odolají i horké vodě. Stačí je tedy vyvařit a to buď v čisté vodě, nebo ve vodě s přídavkem obyčejné kuchyňské soli. Lahvičky vložte do hrnce, zalijte vlažnou vodou a přiveďte k varu. Vařte 5-15 minut podle návodu, poté nechte vodu vychladnout, lahvičku osušte a používejte jako obvykle.

Náš tip: Mnoho tzv. svačinových nebo sportovních lahví lze vyčistit podobným způsobem, případě lze obvykle vyvařit alespoň jejich náustky, v nichž se škodlivé bakterie a další usazeniny koncentrují nejvíce. Vždy se však řiďte návodem, který k jednotlivým výrobkům výrobce přiložil! Jinak riskujete že láhev poškodíte, nebo dokonce zcela zničíte. Mnohé modely jsou pak určeny i k čištění v myčce na nádobí. Jen na ně nesmíte používat ten nejdelší a nejteplejší program. Teploty nad 40 °C jim totiž obvykle příliš nesvědčí.

Čištění plastových lahví za pomoci jedlé sody

Ani tady nebudete potřebovat příliš ingrediencí. Jednoduše vezměte lahev, nasypte do ní velkou lžíci jedlé sody a zalijte teplou vodou. Pozor, bude to trochu pěnit! Nechte přes noc stát. Následující ráno obvykle stačí vzít štětku a všechny nečistoty důkladně odstranit. Není-li to možné, použijte také rýži. Poté opět opláchněte studenou vodou, osušte a můžete lahev znovu používat. Vaše lahve budou jako nové, a to i bez dlouhého drhnutí.

Zanechte odpověď