Jak vyčistit zoxidovaný hliník

Hliník je velmi lehký kov, a jako takový je velmi oblíbený pro výrobu nádobí – měli byste se tedy naučit, jak jej efektivně čistit. Pokud tento proces zanedbáte, velmi brzy se na něm objeví oxid hlinitý – jde o druh koroze, která se usazuje na kovu a poškozuje jeho strukturu. Poradíme vám, jak vyčistit zoxidovaný hliník hned několika způsoby.

Předem je třeba říct, že pravidelné čištění hliníku zvyšuje šance na prodloužení životnosti předmětů z něj vyrobených – a platí to zejména u těch, na nichž se často hromadí nečistoty a mastnota.

Zoxidovaný hliník

Nejúčinnější jsou všechny přípravky a prostředky, které obsahují přírodní kyseliny – jako citron, lihoviny nebo třeba rebarbora! Takové čištění hliníku prospívá, vyvarujte se však jejich aplikování za pomoci hrubých houbiček nebo kartáčů. To může totiž hliníkový povrch nepříjemně poničit. Lepším řešením bude hadřík z mikrovlákna.

A čím začít?

Zkuste omýt hliníkové předměty ve vodě s přidáním vhodného čisticího prostředku – např. na mytí nádobí. Až ho omyjete, dobře ho osušte. Nedávejte mokré nádobí nikdy do skříňky, protože může zčernat.

Čištění hliníku sodou a peroxidem vodíku

Už je pozdě, protože se na vašem nádobí skvrny už objevily? Pak to bude chtít razantnější postup. Vynikajícím prostředkem na skvrny a čištění hliníku všeobecně je jedlá soda a peroxid vodíku. K vytvoření čistící směsi budete potřebovat pouze 1 polévkovou lžíci jedlé sody a 2 polévkové lžíce peroxidu vodíku.

Naneste na znečištěnou hliníkovou nádobu nejdříve peroxid vodíku a poté ji posypte sodou. Následně vyčistěte utěrkou z mikrovlákna a umyjte pod tekoucí vodou. Sofou raději šetřete, stačí jí opravdu málo. v opačném případě můžete celý problém spíše zhoršit!

Jak čistit hliník kyselinou citronovou a citronem?

Kyselina citronová a přírodní citron jsou velmi dobré a přitom mírné čisticí prostředky, které dokonale odstraňují skvrny a nežádoucí černé zabarvení hliníku. Budete se sice muset při čištění trochu více snažit, na druhou stranu vám však nehrozí další poškození, takže pokud moc nespěcháte, vyplatí se vyzkoušet spíše tuhle kombinaci.

K přípravě čistícího roztoku potřebujete 1 lžíci citronové šťávy, 1 lžíci kyseliny citronové a zubní kartáček. Pravdu, nic víc. Smíchejte kyselinu citronovou se šťávou v plastové nebo skleněné míse. Naneste roztok na špinavou nádobu a vyčistěte. Umyjte ji pod tekoucí vodou a otřete dosucha.

A když vám ještě roztok zbude? Použijte ho na vyčištění dřezu, bílého umyvadla apod. Nezapomeňte, že veškeré zbytky kyseliny a sody musíte po ukončení čištění důkladně umýt. Zbytky kyselých látek by povrch hliníkových předmětů dále naleptávaly a brzy byste se museli čištěním zabývat znovu.

Zanechte odpověď