Nezáleží na tom, jestli potřebujete vyčistit nějakou okrasnou dekoraci na zahradě nebo míříte rovnou k hrobu na hřbitově. Návod na to jak vyčistit žulu se vám rozhodně bude hodit v obou případech.
Žula patří k velmi odolným horninám. Není náhoda, že se právě z ní vyráběly ve starověku odolné sošky a další umělecká díla. Co bychom však měli dělat ve chvíli, kdy jí jednoduše potřebujeme vrátit původní lesk?
Čištění žuly je opravdu jednoduché
Většinou si vystačíte pouze s mokrým hadrem nebo kartáčem. A samozřejmě i nějakou tou vodou. Může být teplá, ale neměla by být horká. A klidně sáhněte i po saponátu. Stačí ten, se kterým myjete nádobí. Ale pozor, nesmí v sobě obsahovat žádná zrníčka ani jiné hrubé části.
Pomáhají čističe s octem
Jestliže základní postupy čištění nezaberou, vezměte si k ruce ocet nebo čističe s obsahem kyseliny octové. Nebojte se, žule nijak neublíží. Odolnou špínu však naleptají a ta půjde následně jednoduše smýt.
Přípravky na čištění dlažby se také hodí
Tak úplně si s octem nevěříte nebo na skvrny u vaší žuly jednoduše nestačí? Pak se nezdráhejte a sáhněte po specializovaných čističích na dlažbu. Koneckonců – ta bývá také ze žuly. Bývá k dostání v každé dobře zásobené drogerii. A můžete ho použít nejenom k čištění žulových pomníků nebo soch, ale také k drhnutí schodů, podlah atd. Nejenom, že dokáže tomuto materiálu navrátit lesk, ale postará se také o jeho ochranu před UV zářením a dalšími negativními faktory.
Měli byste vědět, že nejdražší bývají čističe s rozprašovačem. Jejich použití je samozřejmě nejpohodlnější, ovšem zároveň vás donutí trochu víc sáhnout do peněženky.
Vsadit lze i na nanotechnologii
Chcete prodloužit životnost své žuly opravdu na maximum? Pak vsaďte na prostředky s nanotechnologiemi. Chtějte ty, které slibují tzv. lotosový efekt. To není nic jiného, než klasické samočištění. Díky němu všechny nečistoty z povrchu samy odpadnou – neudrží se na něm. Jednoduše k tomuto efektu stačí jakákoliv tekutina – voda steče po kapkách a vezme s sebou i špínu.
Nanotechnologie si žádá rozprašovač
Pokud se rozhodnete vsadit na tyto moderní pomocníky, pak už se nákupu rozprašovače nevyhnete. Ale tady je to naopak dobře. Těchto přípravků vám totiž stačí jen opravdu málo. A rozprašovač vám tedy v konečném výsledku ušetří nemalé peníze. A jak se nanotechnologie používají? Jednoduše se lehce nastříkají na povrch žuly a okamžitě se rozleští.
Nanáší se až po vyčištění kamene – spíš jako taková prevence. Takže čištění se určitě nevyhnete. Ovšem jakmile jednou vyčistíte, vydrží celý efekt opravdu dlouho. A to se rozhodně vyplatí. Pokud si tedy nechcete s čištěním žuly dělat starosti, vsaďte právě na nanotechnologie. Rozhodně se to po všech stránkách vyplatí.