Jak vyleštit poškrábané sklo

Každý den nás obklopuje spousta skleněných předmětů, ale my se dnes podíváme na to, jak vyleštit poškrábané sklo u dioptrických brýlí a hodinek, kde se lze s tímto problémem setkat nejčastěji.

Jde opravdu o vyčištění drobných i větších škrábanců, nejenom klasické umytí. Tato činnost má svá pravidla, především musíte zjistit, jaké sklo vlastně máte.

Jak vyleštit poškrábané sklo u náramkových hodinek

Jestliže nosíme hodinky na zápěstí každý den, pak se na nich po nějaké době mohou objevit různě velké škrábance a mikrotrhliny. Nejčastěji se objevují na okrajích aneb tam, kde je sklo upevněno k rámečku. Ale není to pravidlem. Pokud vás to hodně trápí rádi byste s tím něco udělali, musíte si ze všeho nejdřív zjistit, jaký typ sklíčka na vašich hodinkách je.

Leštění akrylátového sklíčka

Nejde o nic speciálního, takže ho bez problémů zvládnete vyleštit sami. Běžná lešticí pasta si poradí s drobným poškozením. Ovšem hlubší škrábance už je třeba zbrousit. Posloužím vám k tomu velmi jemný brusný papír, např. s číslem 3000, po jehož použití sklíčko ještě vyleštíte. Napoprvé se však nemusí celá procedura povést, takže raději trénujte na nějakém neoblíbeném kousku 🙂

Leštění minerálního sklíčka

Jde o nejčastěji používaný materiál pro výrobu hodinek. Minerální sklo je poměrně tvrdé, proto ho lze leštit pouze strojem. Takové hodinky nechte profesionálně vyleštit u hodináře.

Leštění safírového skla

Sapphire je nejtvrdší druh skla, používaného při výrobě hodinek. To je pro vás dobrá zpráva, protože poškrábat ho dokáže jenom diamant, ovšem to samé platí i pro jeho leštění. Tady se proto také bez profesionální pomoci neobejdete.

Jak vyleštit poškrábané brýle

Jedlou sodu by měl mít doma každý. Hodí se totiž na ledasco – dokonce i na vyleštění poškrábaných brýlí! Stačí nalít trochu jedlé sody nádoby a díky troše vody vytvořit pastu. Tou pak třete čočky brýlí (nejlépe kruhovými pohyby). Poté je opláchněte studenou vodou a vyleštěte dosucha vhodným vhodným hadříkem z bavlny nebo mikrovlákna.

Leštidlo na nábytek

Co má leštidlo na nábytek společného s vašimi brýlemi? Překvapivě hodně. Projasní čočky brýlí a odstraní povrchové škrábance. Funguje však pouze na sklo, jiné materiály spíše poškodí.

Zubní pasta má také své klady

Doporučují ji dokonce i někteří oční optici. Stačí nanést trochu zubní pasty na houbičku či hadřík a jemně třít vnitřní i vnější stranu skel. Pak ještě oplach vodou a vyleštění dočista. A voila – brýle jsou jako nové.

Ocet a hořčice

Máte brýle zapatlané a nic na ně nezabírá? Ocet a hořčice je vyčistí a ještě vyleští. Smíchejte je do řidší pasty a vyčistěte obvyklým způsobem.

Náš tip: Pokud používáte brýle mimo domov, pak si s sebou pro všechny případy zabalte speciální mokré bavlněné hadříky nebo utěrky z mikrovlákna.

Zanechte odpověď