Jak vyndat kostici z pračky

Ano, víme, že by se podprsenky do pračky dávat neměly a když už, tak v ochranném košíčku. Ale co když na to jednoduše zapomeneme a přihodí se menší katastrofa? Ukážeme vám, jak vyndat kostici z pračky, když se zasekne pod bubnem mimo vás dosah.

Předem si řekněme, že hodně záleží na to, jaký typ pračky máte. Zatímco v tom nejlepším případě nezabere celá „operace“ ani deset minut, katastrofický scénář přidává vašemu snažení i o dvacet minut více. Tak se na to připravte!

K ruce si vezměte šroubovák, svítilnu a kousek drátu. Pračku odpojte od vody i elektřiny a vypusťte čerpadlo. Bezpečí především. Do bubnu strčte hlavu a s pomocí baterky určete místo, kde je kostice zachycena. V případě potřeby přesuňte kostici předem připraveným kusem jiného drátu do co nejnižšího bodu v pračce – ideálně do blízkosti výpustného otvoru.

Potom odšroubujte záklopku na zadní straně pračky a ve spodní části krytu najděte vypouštěcí potrubí, které vede k čerpadlu. Ano, odtud se voda vypouští ven. Odstraňte kryt toho potrubí, pokud to jde a vytáhněte kostici. Leckdy ji musíte druhým kusem drátu do správného místa doslova došťouchat, než se vám to povede. Nakonec vše vraťte do původního stavu a zkontrolujte těsnost systému. A voila, pračka je opět připravena k použití.

Kovovou kostici můžete rychle odstranit také za pomoci neodymového magnetu, který vložíte do bubnu, a poté s jeho pomoci kostici lokalizujete a doslova dovedete na místo, odkud ji lze vytáhnout. Někdy se vám to může povést i bez složitého rozdělávání zadní části pračky. U některých typů těchto spotřebičů je rovněž možné sundat těsnící gumový límec a vyjmout kostici tudy. Po jeho vložení zpět se opět ujistěte, že dobře těsní.

Co dělat, když se vám kostici z pračky jednoduše vydolovat nepovede

Může se to stát. Některé pračky otevírají své útroby jen velmi neochotně. Navíc se kostice může vlivem pohybu bubnu zdeformovat natolik, že se na jednom místě zkrátka zasekne a nejde ani tam ani zpátky. V takovém případě vám nezbude nic jiného, než si pozvat k této práci profesionála. Předem ho seznamte se situací a počítejte s tím, že si možná bude muset odvést pračku s sebou do dílny. A bude to také něco stát, nehledě na to, že se budete muset na nějaký čas obejít bez čistého prádla.

Abyste těmto potížím předešli, kupte si na praní podprsenek speciální košík z prodyšné textilie. Ve specializovaných obchodech bývá k dostání za 100-150 Kč, na internetu z druhé ruky ho pak pořídíte ještě levněji. Do jednoho košíčku se zpravidla vejdou dvě podprsenky a vyperou se skvěle. Jen pozor na volbu programu. Doporučujeme zejména ruční praní, případě program na vlnu. Silné znečištění je pak vhodné nejdříve předeprat ručně.

Zanechte odpověď